Obama: na olimpiadzie w Soczi będzie bezpiecznie

Obama: na olimpiadzie w Soczi będzie bezpiecznie

Prezydent USA Barack Obama wyraził przekonanie w nadanym w piątek wywiadzie dla telewizji CNN, że na olimpiadzie zimowej w Soczi będzie bezpiecznie i Amerykanie, którzy chcą tam pojechać, powinni to zrobić.

Barack Obama fot.Darren Hauck/PAP/EPA

Barack Obama fot.Darren Hauck/PAP/EPA

Pytany o to, czy rosyjskie siły bezpieczeństwa mają wystarczający potencjał dla udaremnienia groźby zbrojnych zamachów w Soczi, amerykański prezydent odpowiedział, iż Rosja zdaje sobie sprawę z tego, co wymaga się od gospodarza międzynarodowej imprezy.

Na pytanie, co doradziłby bliskim przyjaciołom gdyby chcieli pojechać na olimpiadę, Obama odparł: „Powiedziałbym im, że sądzę, iż Soczi jest bezpieczne i że na takich wielkich międzynarodowych zgromadzeniach zawsze istnieją pewne ryzyka”.

Dodał jednocześnie, że w każdym razie czułby się lepiej, gdyby odbywało się to w Stanach Zjednoczonych, „gdyż mielibyśmy pełną kontrolę nad tym, co się dzieje”.

„Rosyjskie władze rozumieją, o jaką stawkę tutaj chodzi. Rozumieją, że wokół tego istnieją potencjalne zagrożenia. I koordynujemy z nimi te kwestie. Popatrzyliśmy na ich plany” – powiedział Obama.

Jak zaznaczył, władze USA nie zniechęcają swych obywateli do udania się na zimową olimpiadę, która rozpocznie się 7 lutego. „To, co chciałbym powiedzieć to to, że jeśli chcecie pojechać na olimpiadę, powinniście pojechać na olimpiadę. Z wielkimi zgromadzeniami takimi jak to zawsze jednak łączą się pewne ryzyka” – zadeklarował Obama. (PAP)

 

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*