Obama krytykuje pomysł Trumpa, by zablokować przekazy do Meksyku

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Prezydent Barack Obama skrytykował najnowszy pomysł lidera republikańskiego wyścigu prezydenckiego Donalda Trumpa, który chce zablokować przelewy pieniężne z USA do Meksyku, dopóki kraj ten nie zapłaci ok. 5-10 mld USD na budowę muru na granicy USA-Meksyk.

„Powodzenia” – powiedział Obama, nie kryjąc zażenowania, gdy dziennikarz zapytał go o najnowszy pomysł Trumpa. Jak dodał, to „kolejny przykład czegoś kompletnie nieprzemyślanego i czegoś, co zostało zaproponowane tylko dla celów politycznych”.

Prezydent USA ostrzegł, że pozbawienie mieszkających w USA Meksykanów czy Amerykanów meksykańskiego pochodzenia możliwości dokonywania przelewów pieniężnych do Meksyku zaszkodziłoby gospodarce tego kraju. A to, jak dodał, skłoniłoby kolejnych ludzi do emigracji do USA w poszukiwaniu pracy.

Sztab Trumpa opublikował we wtorek dokument, w którym zapowiada, że jeśli nowojorski miliarder zostanie prezydentem USA, to zablokuje przekazy, szacowane na miliardy dolarów rocznie, jakie meksykańscy imigranci wysyłają do swego kraju pochodzenia. Zakaz dokonywania zagranicznych przekazów dotyczyłby też innych osób niemających obywatelstwa USA, jeśli nie potrafiłyby one dostarczyć dokumentów, by udowodnić, że mieszkają w USA legalnie.

Ta propozycja ma zmusić rząd Meksyku do zapłacenia za budowę muru wzdłuż południowej granicy USA, który – w intencji Trumpa – ma powstrzymać nielegalną imigrację do USA. To flagowa propozycja Trumpa, który prowadzi w wyścigu o nominację Partii Republikańskiej na listopadowe wybory prezydenckie. „To prosta decyzja dla Meksyku: niech zapłacą ok. 5-10 mld USD, by 24 mld USD mogły dalej co roku płynąć do tego kraju (w ramach przekazów)” – brzmi dokument opublikowany przez sztab Trumpa.

Obama zwrócił uwagę, że nie tylko Trump, ale także jego główny rywal w republikańskich prawyborach, skrajnie prawicowy senator z Teksasu Ted Cruz, ma „radykalne” pomysły na walkę z imigracją. Przyznał, że o amerykańskie wybory prezydenckie pyta go wielu zaniepokojonych przywódców. „Mamy wiele poważnych problemów na świecie i ludzie oczekują, że USA będą się nimi poważnie zajmować” – powiedział.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Wybory 2016

Comments

 1. Wanda wstanka
  Wanda wstanka 5 kwietnia, 2016, 16:23

  Czy on jest glupi czy naprawde tylko udaje w tych czasach Mamy internet PayPal karty kredytowe mozna wplacac pieniadze w USa do banku I placic karta na calym swiecie Za pomoca PayPal mozna w 10 sekund wyslac pieniadze z kazdego kraju na swiecie w kazde dowolne miejsce na ziemi bez wychodzenia z domu Dobry bajer dla starych dziadkow I niewykrztalconych

  Reply this comment
  • fux55
   fux55 5 kwietnia, 2016, 23:05

   Nie nie jest gupi on wlasnie to o czym ty piszesz chce zablokowac
   Wydaje mi sie ze to ty nie nadarzasz

   Reply this comment
 2. asia
  asia 6 kwietnia, 2016, 13:03

  Wanka P. Trump nie mial na mysli takich kwitkow bankowyxh takich przekazow pienieznych wypelnianych przy okienku bankowym ! On chyba lepiej wie jak to sie robi bo ma bisnesy na calym swiecie to ty jestes do tylu z mysleniem!

  Reply this comment
 3. Wanka wstanka
  Wanka wstanka 6 kwietnia, 2016, 17:27

  Bez znaczenia trump nie dostanie nominacji a co dopiero wybory Republikanie go zablokuja na konwencji albo wystawia trzeciego kandydata Obstawiam ze kandydatem bedzie Poul Rayan albo Cruz

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*