Obama krytykuje decyzję ws. Iranu, ostrzega przed erozją wpływów USA

Obama krytykuje decyzję ws. Iranu, ostrzega przed erozją wpływów USA

Były prezydent USA Barack Obama skrytykował we wtorek decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu Ameryki z porozumienia nuklearnego z Iranem i nazwał ją „poważnym błędem”; ostrzegł też, że posunięcie to doprowadzi do erozji wpływów i wiarygodności Stanów Zjednoczonych.

Obama napisał w oświadczeniu wydanym po wystąpieniu Trumpa, że decyzja jego następcy jest oparta na niewłaściwych przesłankach.

Decyzja, która podważa ten układ, mimo iż Teheran nie pogwałcił jego postanowień, „jest poważnym błędem” – podkreślił były prezydent.

Porozumienie z Iranem z 2015 roku zostało wynegocjowane przez administrację Obamy. Na mocy umowy między sześcioma mocarstwami – USA, Francją, Wielką Brytanią, Chinami, Rosją i Niemcami – oraz Iranem sankcje wobec Teheranu miały być stopniowo znoszone, w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego.

Trump, który już podczas kampanii wyborczej nazwał to porozumienie „najgorszym układem w historii”, podkreślił we wtorek, że było ono w „samej swej istocie” nieudane, i oskarżył Teheran o destabilizowanie Bliskiego Wschodu oraz wspieranie działalności terrorystycznej. (PAP)

fot.TANNEN MAURY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*