Obama i Putin rozmawiali w kuluarach COP21 o Syrii i Ukrainie

Spotkanie prezydenta Obamy z Władimirem Putinem w Paryżu fot.Mikhail Klimentyev/Sputnik/Kremlin Pool/EPA

Spotkanie prezydenta Obamy z Władimirem Putinem w Paryżu fot.Mikhail Klimentyev/Sputnik/Kremlin Pool/EPA

Prezydenci USA i Rosji Barack Obama i Władimir Putin spotkali się w poniedziałek w kuluarach konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. Rozmawiali o wojnie w Syrii i sytuacji na Ukrainie. Według Kremla spotkanie trwało 30 minut.

Jak przekazał przedstawiciel Białego Domu, Obama zaapelował do Putina, by rosyjskie lotnictwo podczas nalotów w Syrii koncentrowało się na atakach wymierzonych w bojowników Państwa Islamskiego (IS), a nie w rebeliantów zwalczających siły syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

„Prezydenci rozmawiali o tym, że konieczne są postępy w procesie wiedeńskim, aby doprowadzić do zawieszenia broni i politycznego rozwiązania wojny domowej w Syrii” – podkreślił przedstawiciel Białego Domu, nawiązując do międzynarodowych rozmów w stolicy Wiednia, które dotyczą Syrii. Przywódcy uzgodnili, że ich ministrowie spraw zagranicznych będą nadal szukać dyplomatycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.

Obama powiedział Putinowi, że częścią politycznego porozumienia w sprawie Syrii musi być oddanie władzy przez prezydenta Asada. USA od dawna to powtarzają; takie stanowisko jest jednak w opozycji do wsparcia militarnego udzielanego Asadowi przez Rosję.

Według przedstawiciela Białego Domu Obama wyraził ubolewanie z powodu śmierci rosyjskiego pilota po zestrzeleniu w ubiegłym tygodniu rosyjskiego bombowca przez tureckie myśliwce na syryjsko-tureckim pograniczu. Według tureckich władz rosyjski samolot naruszył turecką przestrzeń powietrzną. Po tym incydencie Rosjanie wysłali do Syrii rakietowy system obrony przeciwlotniczej S-400.

Podczas rozmowy Obama zachęcał również do deeskalacji między Rosją a Turcją.

Amerykański przywódca podkreślił, że konieczne jest dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie. Obama dodał, że sankcje wobec Rosji mogą być cofnięte, gdy Moskwa będzie przestrzegać porozumień z Mińska – powiedział przedstawiciel Białego Domu.

Kreml poinformował w komunikacie, że rozmowa przywódców odbyła się za zamkniętymi drzwiami i trwała 30 min.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Obama wyraził ubolewanie z powodu zestrzelenia bombowca.

Zdaniem Pieskowa obaj przywódcy szczegółowo omówili sytuację w Syrii i opowiedzieli się za dążeniem do osiągnięcia politycznego rozwiązania tego konfliktu.

Pieskow dodał, że omawiając kwestię Ukrainy, Obama i Putin zgodzili się co do konieczności pełnego i jak najszybszego wdrożenia porozumień z Mińska.

Poprzednim razem obaj przywódcy spotkali się przy okazji szczytu grupy G20 w Antalyi w Turcji 15 i 16 listopada. Putin i Obama spotkali się wówczas dwa razy, przy czym jedno z tych spotkań trwało ok. 20 minut – przypomina agencja TASS.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*