Obama i Merkel zachwalają korzyści płynące z umowy handlowej UE-USA

Barack Obama na lotnisku w Berlinie fot.Kay Nietfeld/EPA

Barack Obama na lotnisku w Berlinie fot.Kay Nietfeld/EPA

Niemcy i Amerykanie „bez wątpienia” skorzystaliby na umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi – napisali we wspólnym artykule w magazynie „WirtschaftsWoche” kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama.

Tygodnik zamieścił na stronie internetowej fragmenty tekstu, który zostanie opublikowany w piątek. w środę prezydent Obama przybył do Berlina z pożegnalną wizytą.

Przedstawione w artykule stanowisko Merkel i Obamy kontrastuje z wypowiedziami prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, który z ataków na porozumienia o wolnym handlu uczynił jeden z głównych wątków swojej zakończonej sukcesem kampanii wyborczej.

Zdaniem Merkel i Obamy fakt, że skutki decyzji podejmowanych w jednym kraju są odczuwalne w innym, sprawia, że potrzebne są takie zasady, jakie zawarte są w negocjowanej między UE a USA amerykańsko-unijnej umowie o wolnym handlu (TTIP).

„Opowiadamy się za przestrzeganiem na całym świecie międzynarodowych przepisów i norm – jako warunkiem wstępnym stabilności dobrobytu” – głosi wspólny artykuł.

„Porozumienie, które bliżej łączy nasze gospodarki i opiera się na zasadach odpowiadających podzielanym przez nas wartościom, pomogłoby nam w nadchodzących dekadach we wzroście i utrzymaniu konkurencyjności na poziomie globalnym” – dodali polityków.

Merkel i Obama podkreślili, że Niemcy i USA są silniejsze, gdy współpracują ze sobą. Taka współpraca – napisali – jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, gdyż światowa gospodarka rozwija się szybciej.

„Nie będzie powrotu do świata sprzed globalizacji” – ostrzegli politycy. Trzeba natomiast wykorzystać okazję, by nadać globalizacji kształt zgodny z naszymi wartościami i ideami – dodali.

„Jesteśmy to winni naszym firmom i naszym obywatelom – tak naprawdę całej społeczności międzynarodowej – by poszerzyć i pogłębić naszą współpracę” – napisali Merkel i Obama.

UE chciała zakończyć negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) jeszcze przed zmianą władzy w Stanach Zjednoczonych, ale już od kilku miesięcy wiadomo było, że to nierealne. Wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oznacza przerwę, a najpewniej koniec negocjacji. Podczas kampanii wyborczej Trump bardzo krytycznie wypowiadał się o porozumieniach o wolnym handlu zawartych dotychczas przez USA, obwiniając je m.in. o odpływ miejsc pracy dla Amerykanów. (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*