Obama i Clinton wyrażają żal z powodu śmierci George’a H. W. Busha

Obama i Clinton wyrażają żal z powodu śmierci George’a H. W. Busha

Byli prezydenci Stanów Zjednoczonych Barack Obama i Bill Clinton wyrazili ubolewanie z powodu śmierci 41. prezydenta USA George’a H. W. Busha, podkreślając jego służbę dla kraju.

„Ameryka w osobie George’a Herberta Walkera Busha utraciła patriotę i skromnego sługę. Nasze serca przepełnia dziś smutek, lecz także wdzięczność. Nie tylko za lata, w których był naszym czterdziestym pierwszym prezydentem, lecz także za ponad 70 lat oddanej służby dla kraju, który kochał” – czytamy w tweecie Obamy opublikowanym w piątek wieczorem czasu lokalnego.

Jak dodał, „gdy rozkwitły demokratyczne rewolucje w Europie Wschodniej, to jego pewne, dyplomatyczne działanie” umożliwiło osiągnięcie „zakończenia zimnej wojny bez oddania strzału”.

George H W Bush i Barack Obama w Białym Domu, 2013 rok.
fot. Shawn Thew/EPA/REX/Shutterstock

Obama złożył także kondolencje rodzinie zmarłego i „wszystkim, którzy zainspirowali się przykładem George’a i (jego nieżyjącej już żony) Barbary”.

George H W Bush i Bill Clinton, 2005 rok
fot. John Riley/EPA/REX/Shutterstock

„Wraz z Hillary ubolewamy z powodu odejścia Prezydenta George’a H.W. Busha i dziękujemy za jego wspaniałe długie życie w służbie, miłość oraz przyjaźń. Jestem wdzięczny za każdą minutę, którą z nim spędziłem i zawszę będę postrzegał naszą przyjaźń jako jeden z największych prezentów, które otrzymałem w życiu” – napisał na Twitterze Clinton, także w imieniu swojej małżonki, byłej sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

W oświadczeniu były prezydent ocenił, że „niewielu Amerykanów było – lub kiedykolwiek będzie – zdolnych, by wyrównać +rekord służby+ Prezydenta (Busha) na rzecz Stanów Zjednoczonych, oraz by mieć radości, jaką każdego dnia z tego czerpał”. (PAP)

Na zdjęciu głównym: Od lewej: George H. W. Bush, Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton i Jimmy Carter
fot.Shawn Thew/EPA/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*