Obama i Biden spotkali się z Jaceniukiem w Białym Domu

Arsenij Jaceniuk fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Arsenij Jaceniuk fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Prezydent USA Barack Obama wziął udział w odbywającym się w poniedziałek w Białym Domu spotkaniu wiceprezydenta Joe Bidena z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i zapewnił szefa rządu w Kijowie o zobowiązaniu USA do utrzymania sankcji wobec Rosji.

Biały Dom nie zapowiadał wcześniej spotkania Obamy z Jaceniukiem, który przebywa w Waszyngtonie w związku z forum biznesowym USA-Ukraina. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego Biały Dom poinformował, że Obama dołączył do trwającego spotkania Bidena i Jaceniuka oraz wyraził „niezachwiane poparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy”.

Podkreślono, że Obama i Biden zapewnili lidera ukraińskiego rządu o „zobowiązaniu (USA) do utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu pełnego wdrożenia zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska”, dotyczących rozejmu w walkach na wschodzie Ukrainy między wspieranymi przez Rosję separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi.

Zgodnie z komunikatem amerykańscy politycy pochwalili rząd Ukrainy za działania na rzecz realizacji tych porozumień, w tym za złożenie projektu poprawki konstytucyjnej w sprawie decentralizacji, a także za „ambitny program reform gospodarczych” oraz „zdecydowane stanowisko wobec populistycznych działań, które mogłyby podważyć stabilność finansową Ukrainy”.

Obama i Biden podkreślili też konieczność przeprowadzenia przez Ukrainę reformy sektora energetycznego, w celu wypełnienia przez kraj zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych międzynarodowych instytucji finansowych.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*