Obama: doniesienia z Syrii są bardzo niepokojące

Obama: doniesienia z Syrii są bardzo niepokojące

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątkowym wywiadzie dla CNN, że najnowsze doniesienia w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii są bardziej niepokojące niż poprzednie. Wezwał reżim Baszara el-Asada, by umożliwił przeprowadzenie pełnego dochodzenia. 

Michael Reynolds/PAP/EPA

Michael Reynolds/PAP/EPA

“Zbieramy obecnie informacje na temat tego konkretnego wydarzenia, ale mogę powiedzieć, że inaczej niż w przypadku pewnych dowodów, które staraliśmy się zebrać wcześniej (…), to, co widzieliśmy jest oczywiście wielką sprawą budzącą głębokie zaniepokojenie” – powiedział amerykański prezydent w programie “New Day”.

Jak podkreślił, ponieważ inspektorzy ONZ są teraz na miejscu, wystosowano do władz w Damaszku apel o umożliwienie im przeprowadzenia dochodzenia. Obama zastrzegł jednak, że “biorąc pod uwagę doświadczenia z przeszłości, nie oczekuje współpracy” z syryjskimi władzami.

Amerykański prezydent zaznaczył jednocześnie, że ludzkie i finansowe koszty trwającej wojny w Afganistanie sprawiły, że jest ostrożny jeśli chodzi o szybkie podejmowanie kolejnych zobowiązań. Jak dodał, oczekiwanie, że USA mogą rozwiązać konflikt w Syrii, który nazwał “wyznaniowym i złożonym”, są “czasami przesadne”.

“Sądzę, że Amerykanie również oczekują ode mnie jako prezydenta, bym myślał z perspektywy naszych długoterminowych narodowych interesów” – zaznaczył.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*