Obama chce, by Kongres zasilił fundusz na rzecz walki z terroryzmem

Obama chce, by Kongres zasilił fundusz na rzecz walki z terroryzmem

Prezydent USA Barack Obama chce, by Kongres dofinansował fundusz na rzecz walki z terroryzmem; ma on zostać wykorzystany na szkolenie i wyposażenie w sprzęt walczących z ekstremistami partnerów USA w innych krajach – oświadczył w poniedziałek Biały Dom.

Fundusz ma stanowić kluczowy element prezydenckiej strategii walki z Państwem Islamskim, dżihadystycznym ugrupowaniem działającym w Syrii i Iraku. Nie podano jaką sumą ma dysponować fundusz.

Obama uważa, że obecnie dysponuje poparciem wystarczającym do zareagowania na zagrożenie, jakie bojownicy Państwa Islamskiego stanowią dla amerykańskich obywateli – podkreślił rzecznik Białego Domu Josh Earnest. Jeśli prezydent postanowi rozszerzyć spektrum działań zbrojnych przeciw islamistom w Iraku i Syrii, wówczas zdecyduje, czy potrzebuje dodatkowego upoważnienia Kongresu – dodał.

W środę Obama ma przedstawić swój plan „przechodzenia do ofensywy” wobec Państwa Islamskiego. Dzień wcześniej spotka się z przywódcami Kongresu, aby zabiegać o ich poparcie dla swojej inicjatywy.

Na zakończonym w ubiegłym tygodniu szczycie NATO w Walii sekretarz stanu USA John Kerry wezwał dziewięć krajów sojuszniczych – Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę, Danię, Turcję, Kanadę i Australię – do udziału wraz z USA w koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. (PAP)

fot.Michael Reynolds/PAP/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*