Obama broni swej strategii ws. Syrii; mówi, że Asad musi odejść

Barack Obama fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Barack Obama fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Prezydent Barack Obama po raz kolejny bronił w piątek swej strategii w sprawie Syrii, ponawiając apel o odejście prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem Obamy dopiero zakończenie wojny domowej w tym kraju pozwoli skoncentrować się na walce z Państwem Islamskim.

„Asad będzie musiał odejść, by krew przestała się rozlewać w Syrii” – powiedział prezydent Obama podczas swej ostatniej w tym roku konferencji prasowej w Białym Domu, tuż przed wyjazdem z rodziną na urlop świąteczny na Hawaje. Podkreślił, że syryjski prezydent „w oczach większości mieszkańców swojego kraju stracił legitymację do rządzenia” i już dawno powinien był odejść. A fakt, że zdecydował się pozostać, Obama uznał za „podstawową przyczynę” wzrostu w siłę Państwa Islamskiego (IS).

„Po to byśmy mogli się skoncentrować na ISIS (inna nazwa IS), musi być zakończona wojna domowa. Uważam, że tak długo jak Asad jest u władzy, nie osiągniemy stabilności w Syrii” – powiedział Obama.

Ale jednocześnie przyznał, że interesy Rosji i Iranu, krajów wspierających Asada, będą musiały być uwzględnione, by kraje te zgodziły się na polityczną transformację w Syrii.

Prezydent USA ocenił, że dotychczasowa amerykańska strategia walki z dżihadystami w Syrii i Iraku przynosi „stałe postępy”. powiedział, że w wyniku bombardowań prowadzonych przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA oraz walk toczonych w terenie przez wspierane przez USA grupy, IS straciło około 40 proc. z okupowanych wcześniej terenów.

„Pokonamy ISIS” – powiedział, zapowiadając jeszcze intensywniejsze naloty, by wyeliminować liderów i zniszczyć infrastrukturę IS, a także odcięcie IS od źródeł finansowania.

Mówiąc o wyzwaniach na przyszły rok, który będzie ostatnim w jego prezydenturze, Obama zapowiedział dalsze wysiłki na rzecz zamknięcia więzienia w Zatoce Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywane są osoby podejrzane o terroryzm. Obama obiecał to już podczas kampanii prezydenckiej w 2008 roku, ale jak dotąd nie spełnił tej obietnicy, głównie ze względu na Kongres, który zakazał transferu przetrzymywanych w Guantanamo osób do więzień na terenie USA.

Obama powiedział, że dzięki transferowi więźniów do państw trzecich, na początku roku w Guantanamo powinno być już nie więcej niż 100 osób. Ale zastrzegł, że nie wszystkich można odesłać, bo niektórzy są zbyt niebezpieczni. Zapowiedział, że kiedy w Guantanamo będzie już tylko około 50-70 więźniów, których nie można nigdzie odesłać, to wówczas przedstawi Kongresowi propozycję zamknięcia tej okrytej złą sławą placówki. Dopiero jak Kongres się na nią nie zgodzi, to zdecyduje, czy użyć w tym celu uprawnień prezydenckich.

„Guantanamo jest magnesem dla dżihadystów” – powiedział Obama, dodając, że organizacje terrorystyczne tak pokazują w mediach społecznościowych to więzienie, „by stworzyć mitologię, że Ameryka jest w stanie wojny z islamem”.

„To naprawdę dużo nas kosztuje, by utrzymywać to miejsce dla garstki osób” – przekonywał, wskazują że każdy przetrzymywany więzień kosztuje budżet USA „kilka milionów dolarów” rocznie.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*