Obama: 275 żołnierzy będzie chronić ambasadę USA w Bagdadzie

Obama: 275 żołnierzy będzie chronić ambasadę USA w Bagdadzie

Prezydent Barack Obama poinformował w poniedziałek Kongres o wysłaniu 275 żołnierzy do ochrony ambasady USA w stolicy Iraku, Bagdadzie, oraz przebywających tam Amerykanów.

Prezydent Barack Obama fot.Martin Simon/EPA

Prezydent Barack Obama fot.Martin Simon/EPA

W liście do Kongresu prezydent napisał, że żołnierze ci są przygotowani do walki i pozostaną tak długo w Iraku, jak będzie to konieczne ze względów bezpieczeństwa. Decyzję w tej sprawie podjął jako zwierzchnik sił zbrojnych USA.

Jak poinformował rzecznik Pentagonu, w ostatni weekend do Bagdadu dotarło już 170 amerykańskich żołnierzy. „Bezpieczeństwo personelu pracującego w zagranicznych placówkach jest naszym najwyższym priorytetem” – powiedział w poniedziałek kontradmirał John Kirby.

Dotychczas w Iraku stacjonowało od 200 do 300 amerykańskich żołnierzy, którzy ochraniali placówki USA i wspierali irackie siły bezpieczeństwa.

Barack Obama spotkał się w poniedziałek także ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa i omówił z nim sytuację w Iraku, a przede wszystkim ofensywę bojowników Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), którzy opanowali już znaczną część kraju, w tym dwumilionowe miasto Mosul, i grożą zajęciem Bagdadu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. sekretarz stanu USA John Kerry, szef Pentagonu Chuck Hagel, dyrektor CIA John Brennan i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Martin Dempsey.

Prezydent Obama wykluczył w zeszłym tygodniu wysłanie do Iraku wojsk lądowych. Pentagon przygotowuje dla prezydenta szereg opcji, obejmujących również ataki lotnicze. Do Zatoki Perskiej Pentagon skierował już dwa okręty – lotniskowiec z napędem atomowym USS George H.W. Bush i okręt desantowy USS Mesa Verde z 550 żołnierzami piechoty morskiej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*