O.J. Simpson odzyska wolność

O.J. Simpson odzyska wolność

Były słynny zawodnik amerykańskiego futbolu O.J. Simpson wyjdzie na wolność. Będzie zwolniony warunkowo od 1 października po odsiedzeniu ponad ośmiu lat w zakładzie karnym za napad rabunkowy w hotelu w Las Vegas. Przesłuchanie transmitowane było przez telewizję w całym kraju.

Wszystkich czterech członków rady ds. zwolnień warunkowych stanu Nevada głosowało 20 lipca w Carson City za wcześniejszym wypuszczeniem na wolność 70-letniego Simpsona. Decyzja zapadła po krótkiej, zaledwie półgodzinnej debacie sędziów.

Swą decyzję uzasadnili tym, że wcześniej Simpson nie był karany i w zakładzie karnym był modelowym więźniem, m.in. przewodził grupie modlitewnej baptystów, był mentorem innych osadzonych, pracował w sali gimnastycznej, trenował zespoły sportowe i służył jako szef więziennej ligi softballu. Rada ds. zwolnień warunkowych pod uwagę wzięła też fakt, że Simpson nie przedstawia zagrożenia dla społeczeństwa i ma wyraźnie sformułowane plany na najbliższą przyszłość, w których jest powrót na Florydę, gdzie mieszkał przed osadzeniem.

Simpson po wysłuchaniu decyzji jurorów głośno odetchnął z ulgą i podziękował. Gdy były futbolista odprowadzany był do celi, jego siostra Shirley Baker uścisnęła córkę więźnia, 48-letnią Arnelle Simpson.

Podczas godzinnego przesłuchania za pośrednictwem przekazu wideo, z zakładu Lovelock Correctional Center w Nevadzie, Simpson utrzymywał, że jest niewinny. Tak jak poprzednio twierdził, że tylko próbował odebrać rzeczy, które do niego należały. Zaprzeczył, że komukolwiek zrobił krzywdę i że groził użyciem broni.

Wersję tę potwierdził jeden z handlarzy sportowych pamiątek, którego obrabował Simpson. Bruce Fromong zeznał przed radą ds. zwolnień warunkowych w Carson City, że Simpson nie wymierzył broni w jego stronę. Podkreślił też, że Simpson jest dobrym człowiekiem i zasługuje na odzyskanie wolności, by być ze swymi dziećmi.

Najstarsza córka Simpsona Arnell Simpson także prosiła o zwolnienie ojca z więzienia. Jak podkreśliła nie jest on ideałem, ale zdaje sobie sprawę, że popełnił błędy. Dodała, że rodzina pragnie jego powrotu do domu.

Simpson został ukarany surowym wyrokiem w 2008 r. za zrabowanie pamiątek sportowych, które jak utrzymywał zostały mu skradzione. Wyrok za rabunek z bronią w ręku został z zadowoleniem przyjęty przez tych, którzy uważali, że O.J. Simpson wymknął się Temidzie w procesie stulecia w 1995 r. w Los Angeles, w którym został uniewinniony w sprawie o zabicie byłej żony Nicole Brown-Simpson i jej przyjaciela Ronalda Goldmana.
(ao)

Na zdj.: O.J. Simpson, fot. EPA/Jason Bean

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*