„NYT”: Zmarł Oliver Sacks, neurolog i pisarz

Oliver Sacks fot.Luigi Novi/Wikipedia

Oliver Sacks fot.Luigi Novi/Wikipedia

Zmarł Oliver Sacks, słynny brytyjski neurolog i uznany pisarz, autor takich bestsellerów jak „Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem” i „Przebudzenia” – pisze poniedziałkowy „New York Times”.

Na postawie książek Sachsa, relacjonujących jego doświadczenia z pracy z pacjentami dotkniętymi poważnymi chorobami neurologicznymi, powstało kilka filmów, w tym „Przebudzenia” z Robertem de Niro. „Opis zaburzeń, na jakie cierpieli jego pacjenci był dla niego punktem wyjścia do błyskotliwych medytacji nad świadomością i kondycją człowieka” – pisze „NYT”.

82-letni Sacks zmarł w niedzielę w Nowym Jorku po długiej walce z rakiem.

„Jako lekarz i pisarz Sacks osiągnął popularność, jaką rzadko cieszyć się mogą naukowcy. Jego książki sprzedawały się w milionach egzemplarzy, zrealizowano na ich podstawie filmy i spektakle, otrzymywał rocznie około 10 tys. listów. +Zawsze odpisuję tym, którzy mają mniej niż 10 lat, więcej niż 90 i tym, którzy siedzą w więzieniu+ – cytuje Sachsa nowojorski dziennik, który publikował wiele artykułów zmarłego.

W drugim artykule, jaki poniedziałkowy „NYT” poświęca Sachsowi, znana publicystka Michiko Kakutani porównuje twórczość literacką tego neurologa do innego słynnego lekarza Antoniego Czechowa, który jej zdaniem, tak jak Sacks, „pisał z niesłychaną empatią i wnikliwością”.

W Polsce ukazało się 10 książek Sachsa, w tym „Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem”, „Przebudzenia” i „Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu”.

W jednym z ostatnich artykułów napisanych przed śmiercią dla „NYT”, walczący już z rakiem Sacks napisał: „Po 80-tce często czuję się tak, jakby życie miało się dopiero zacząć. (…) Nie zostawiajmy nauki tylko ludziom młodym. Stare umysły mogą nadal się rozwijać”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*