„NYT”: Trump powiedział Macronowi, że wycofa USA z układu z Iranem

„NYT”: Trump powiedział Macronowi, że wycofa USA z układu z Iranem

Prezydent Donald Trump powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że wycofa USA z porozumienia nuklearnego z Iranem – podaje we wtorek „New York Times”, powołując się na anonimowe źródło.

Decyzja prezydenta prowadzi do pogłębienia podziałów między USA i ich sojusznikami i jeszcze większych napięć w relacjach z adwersarzami Ameryki – komentuje nowojorski dziennik.

USA przygotowują się do ponownego nałożenia na Teheran wszystkich wcześniejszych sankcji, które zostały zawieszone w ramach porozumienia nuklearnego, oraz do objęcia Iranu dodatkowymi restrykcjami gospodarczymi – dodał rozmówca „NYT”.

Wcześniej Pałac Elizejski poinformował, że przywódcy rozmawiali na temat bezpieczeństwa, pokoju i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W poniedziałek Trump napisał na Twitterze, że we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie porozumienia z Teheranem.

„NYT” podkreśla, że choć oczekiwano od pewnego czasu, iż Trump wycofa się z paktu nuklearnego, to jednak ogłoszenie tego planu postawi pod znakiem zapytania relacje USA z najbliższymi sojusznikami, którzy zapowiedzieli, że będą nadal respektować międzynarodową umowę z Teheranem.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec starali się odwieść prezydenta USA od planu wycofania USA z układu nuklearnego.

Z Trumpem rozmawiał na ten temat sam Macron, który pod koniec kwietnia złożył wizytę państwową w Waszyngtonie.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi z 2016 roku ostro krytykował dokument. (PAP)

fot.Alex Edelman/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka, Opinie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*