"NYT": Rosja wysyła do Syrii pociski przeciwokrętowe

Rosja dostarcza unowocześnione pociski przeciwokrętowe Jachont do Syrii – pisze w piątek „New York Times”. Gazeta komentuje, że świadczy to o sile rosyjskiego wsparcia dla syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Pocisk BrahMos jest rozwijany w kooperacji rosyjsko-indyjskiej na bazie rosyjskiego pocisku P-800 Oniks (o eksportowej nazwie Jachont). fot. One half 3544/Wikimedia

Pocisk BrahMos jest rozwijany w kooperacji rosyjsko-indyjskiej na bazie rosyjskiego pocisku P-800 Oniks (o eksportowej nazwie Jachont). fot. One half 3544/Wikimedia

Powołując się na anonimowych przedstawicieli amerykańskich władz gazeta wyjaśnia, że Rosja już wcześniej wysyłała inną wersję tych pocisków do Syrii, ale te dostarczane ostatnio są wyposażone w unowocześniony radar, który sprawia, że są one skuteczniejsze.

W przeciwieństwie do pocisków rakietowych typu Scud i innych pocisków dalekiego zasięgu typu ziemia-ziemia, które siły Asada wykorzystywały przeciwko opozycyjnym bojownikom, dzięki systemowi Jachont syryjskie wojsko ma świetną broń służącą udaremnieniu starań międzynarodowych sił na rzecz wzmocnienia opozycji. Wśród tych starań „NYT” wymienia ewentualne nałożenie embarga morskiego czy ustanowienie strefy zakazu lotów.

Doniesienia te pojawiły się w czasie, gdy Rosja i USA planują zwołać międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii. Oczekuje się, że odbędzie się ona na początku czerwca i że wezmą w niej udział przedstawiciele rządu Asada i syryjskiej opozycji.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*