„NYT”: Rosja ukrywała przed USA informacje o sprawcach zamachu w Bostonie

„NYT”: Rosja ukrywała przed USA informacje o sprawcach zamachu w Bostonie

Władze Rosji odrzuciły kilka wniosków FBI o udzielenie informacji na temat jednego ze sprawców zamachu w Bostonie Tamerlana Carnajewa, dwa lata przed tym atakiem z 2013 roku – podał w czwartek dziennik „New York Times”, cytując nieopublikowany jeszcze raport. 

 

Specjalne siły policji na miejscu zamachu podczas maratonu w Bostonie fot.CJ Gunther/PAP/EPA

Specjalne siły policji na miejscu zamachu podczas maratonu w Bostonie fot.CJ Gunther/PAP/EPA

Dzięki tym informacjom Carnajew mógłby zostać poddany ściślejszej kontroli – pisze gazeta.

Z nowego raportu inspektora generalnego Biura Wspólnoty Wywiadów wynika, że dopiero po zamachu Rosjanie podzielili się z FBI informacjami wywiadowczymi, w tym zapisem rozmowy Carnajewa z matką, której tematem był dżihad.

W 2011 roku Rosja przekazała FBI, że Tamerlan jest „zwolennikiem radykalnego islamu”, że charakteryzuje go wielka religijność oraz że „drastycznie się zmienił od 2010 roku, gdy przygotowywał się do wyjazdu z USA, by przyłączyć się do podziemnych organizacji” działających w Dagestanie, republice na południu Federacji Rosyjskiej.

Jednak gdy FBI kilkakrotnie zwracało się z prośbą o dodatkowe informacje na temat Carnajewa, władze rosyjskie odmówiły ich przekazania.

„Wykryto, że Rosjanie nie udostępnili wszystkich danych, które mieli wtedy na jego temat” – powiedział przedstawiciel władz USA, zaznajomiony z raportem. Dokument nie został na razie upubliczniony, ale amerykańscy kongresmeni mają usłyszeć jego streszczenie w najbliższych dniach.

15 kwietnia ub. r. na mecie Maratonu Bostońskiego mający czeczeńskie korzenie Tamerlan wraz z młodszym bratem Dżocharem przeprowadzili zamach bombowy, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. Tamerlan zginął podczas pościgu policyjnego, a 19-letni Dżochar został ciężko ranny. Teraz czeka na proces. Grozi mu kara śmierci. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*