NYT: Obama coraz bardziej skłonny, by USA zostały dłużej w Afganistanie

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Barack Obama fot.Michael Reynolds/EPA

Według źródeł w administracji USA, na które powołuje się „New York Times”, prezydent Barack Obama jest coraz bardziej skłonny pozostawić w Afganistanie po 2016 r. większy kontyngent amerykańskich żołnierzy, by ścigali bojowników Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

A to, jak dodaje dziennik, oznaczałoby „porzucenie celu Obamy, by wszyscy żołnierze amerykańscy (poza tymi do ochrony ambasady USA w Kabulu) wrócili do domu, zanim zakończy się jego mandat”.

Choć, jak przypomina „NYT”, Obama ogłosił już „koniec wojny w Afganistanie”, to talibowie dokonali ostatnio znacznych postępów w tym kraju, co przekonuje coraz więcej osób w Pentagonie, Kongresie, a także ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego, że „jest kluczowe, by amerykańscy żołnierze pozostali w Afganistanie dłużej”.

Według ONZ talibowie są obecnie rozsiani na większym terytorium Afganistanu niż kiedykolwiek od 2001 roku, a w ubiegłym miesiącu grupa zaledwie kilkuset bojowników zajęła miasto Kunduz. Jednocześnie „NYT” zwraca uwagę, że grupy związane z Al-Kaidą znajdują bezpiecznie ukrycie w afgańskich górach, a dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie rekrutuje do swych szeregów niezadowolonych talibów.

Dlatego więc Biały Dom jest „coraz bardziej przekonany”, że należy utrzymać w Afganistanie jakieś siły antyterrorystyczne. Wciąż nie ustalono jednak, jak duże powinny one być i czy amerykańscy żołnierze powinny kontynuować szkolenia sił afgańskich. Ci, którzy naciskają na pozostanie USA dłużej w Afganistanie, chcieliby, żeby USA i NATO utrzymały w tym kraju „przynajmniej dwie bądź trzy bazy”, z których startowałyby drony biorące udział w operacjach specjalnych, by bombardować bojowników. Także CIA, dodaje nowojorski dziennik, chciałaby większej wojskowej obecności USA, by chronić jej agentów w Afganistanie.

Wśród rozważanych możliwości jest utrzymanie sił antyterrorystycznych w liczbie 3-5 tys. żołnierzy, co zaproponował latem generał Martin Dempsey, ówczesny przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA. Ale zdaniem źródeł „NYT” niewykluczone jest też utrzymanie obecnego kontyngentu, czyli 9 800 żołnierzy, co pozwoliłoby Amerykanom kontynuować misję szkolenia Afgańczyków.

O pozostawienie w Afganistanie sił USA i NATO, a także agentów wywiadu „na obecnym lub bliskim obecnego poziomie” zaapelował w środę waszyngtoński think tank Atlantic Council. Dokument napisany przez byłego ambasadora USA w Afganistanie Jamesa Cunninghama przekonuje, że umożliwi to następnej administracji USA zachowanie niezbędnej elastyczności.

Dokument podpisało ponad 20 byłych urzędników wysokiej rangi, zarówno Demokratów jak i Republikanów, w tym była szefowa dyplomacji Madeleine Albright, dwóch byłych ministrów obrony Chuck Hagel i Leon Panetta, czterech byłych ambasadorów USA w Afganistanie, a także Republikanin John McCain, szef komisji sił zbrojnych w Senacie USA.

W marcu tego roku Obama poinformował, że na prośbę prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego USA spowolnią tempo wycofywania żołnierzy z Afganistanu i że utrzymają w tym kraju do końca 2015 r. obecną liczbę 9 800 żołnierzy. Natomiast nie zmienił wówczas założenia, że do końca przyszłego roku żołnierze USA opuszczą Afganistan, by po 2016 roku liczba amerykańskich żołnierzy ograniczała się do około 1 tys. żołnierzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ambasady USA w Kabulu.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*