„NYT” o nowym podejściu USA do walki z IS w Iraku

fot.Justin lane/PAP/EPA

fot.Justin lane/PAP/EPA

Administracja prezydenta Baracka Obamy zamierza utworzyć nową bazę wojskową w irackiej prowincji Anbar i wysłać tam ok. 400 amerykańskich instruktorów wojskowych; ma to wesprzeć siły irackie w walce Państwem Islamskim (IS) – pisze w środę „New York Times”.

Gazeta nazywa te wysiłki „istotną zmianą” strategii USA wobec ofensywy IS. Według nowojorskiego dziennika decyzja jest efektem wielomiesięcznej debaty na temat odbicia z rąk islamistów irackiego miasta Mosul, a decyzję przyspieszyło przejęcie przez IS kontroli nad Ramadi w ubiegłym miesiącu. Decyzję ma jeszcze formalnie zatwierdzić Biały Dom. Zajęcie przez islamistów Ramadi podważyło ocenę amerykańskiej administracji, według której Państwo Islamskie było w odwrocie. IS kontroluje obecnie dwie stolice prowincji w Iraku, a także miasto Faludża.

Jak pisze „NYT”, kolejnym ośrodkiem szkoleniowym dla irackiej armii ma być baza lotnicza al-Takaddum, w pobliżu Habanii w prowincji Anbar.

Amerykańska gazeta informuje, że USA mają obecnie ok. 3 tys. wojskowych w Iraku, w tym instruktorów i doradców, i planuje się wysłanie kolejnych. „Jednak plany Białego Domu z pewnością zostaną uznane za półśrodki przez krytyków, ponieważ nie przewidują one rozszerzenia roli amerykańskich wojsk w Iraku, jak np. wykorzystanie obserwatorów artyleryjskich” – zauważa „NYT”.

W celu odbicia Ramadi planuje się także zwiększenie liczby szkolonych i doposażonych irackich bojowników plemiennych w Anbarze do 10 tys. z obecnych 5,5 tys. Spodziewać się należy także rekrutacji ponad 3 tys. żołnierzy regularnej armii Iraku.

Stany Zjednoczone nie są jedynym krajem, który zwiększa wsparcie irackich sił w walce z IS – informuje „NYT”. Brytyjski premier David Cameron w tym tygodniu zapowiedział wysłanie do Iraku 125 dodatkowych żołnierzy, którzy będą szkolić Irakijczyków, m.in. w rozbrajaniu improwizowanych ładunków wybuchowych. Istotną rolę w szkoleniu irackich wojsk mają odegrać także Włosi.

IS od ubiegłego roku kontroluje dużą część Anbaru, a w drugiej połowie maja zdobyło Ramadi. Bojownicy nie tylko przejęli kontrolę nad ważnym miastem położonym 115 km od Bagdadu, ale też wzbogacili się o znaczny arsenał broni, pozostawiony tam przez uciekających żołnierzy irackich.

Upadek miasta był ciosem dla sił rządowych Iraku, które wcześniej, przy wsparciu lotnictwa międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, odnosiły sukcesy w walce z ekstremistami. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*