„NYT”: konieczne ludzkie rozwiązanie kryzysu w Calais

Imigranci w Calais fot.Yoan Valat/EPA

Imigranci w Calais fot.Yoan Valat/EPA

W. Brytania, Francja i pozostałe państwa UE powinny skupić się na ludzkim rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego w Calais; dopóki tego nie zrobią, kolejni zdesperowani ludzie będą umierać, próbując uciec od prześladowań we własnych krajach – pisze „New York Times”.

Uchodźcy uciekający ze swych krajów umierają już nie podczas ryzykownej przeprawy przez Morze Śródziemne, ale na europejskiej ziemi; od początku czerwca w pobliżu francuskiego Calais 10 osób zginęło, próbując dostać się eurotunelem do Wielkiej Brytanii – przypomina amerykański dziennik w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym.

Na te dramatyczne wydarzenia Londyn i Paryż zareagowały „z nieskrywaną wrogością, co stanowi rażący kontrast z bardziej gościnnymi krajami takimi jak Włochy czy Grecja” – pisze „NYT”. „Nieszczególnie bogate” Włochy przyjęły w tym roku już blisko 80 tys. uchodźców, a „katastrofalnie biedna” Grecja – 100 tys.; ich postawa powinna zawstydzić przywódców bogatszych krajów, takich jak Wielka Brytania czy Francja, które w alarmistycznych tonach ostrzegają przed zalewem przybyszów i nie potrafią zdobyć się wobec nich na ludzkie postępowanie – podkreśla.

Gazeta przypomina, że Calais od dawna jest przez uchodźców traktowane jako punkt przerzutowy do wymarzonej Wielkiej Brytanii, a mimo to 3 tys. imigrantów, głównie z Erytrei, Etiopii, Sudanu, Afganistanu i Syrii, zebrano w obskurnym obozie na obrzeżach miasta, gdzie brakuje toalet i jedzenia, i gdzie są narażeni na znęcanie się policjantów.

Wielka Brytania zadeklarowała 7 mln funtów na poprawę bezpieczeństwa przy wejściach do eurotunelu, Francja wysłała do Calais dodatkowych policjantów; oba kraje zapowiedziały, że będą odsyłać imigrantów do Afryki i walczyć z przemytniczymi szajkami przerzucającymi imigrantów do Europy.

Zdaniem „NYT” „żadne z podjętych działań nie stanowi odpowiedzi na obecny kryzys humanitarny”. „Dopóki Wielka Brytania, Francja i reszta krajów UE nie przyjmie zbiorowej odpowiedzialności za ludzkie postępowanie z imigrantami (…) i nie przyzna wreszcie, że żadna bariera nie powstrzyma zdesperowanych ludzi od ryzykowania życia, byle dostać się do bezpieczeństwa (…), umierać będą kolejni imigranci” – ostrzega „New York Times”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*