„NYT”: gen. Campbell: atak na szpital w Kunduzie był złamaniem reguł

Generał John Campbell fot.Shawn Thew/EPA

Generał John Campbell fot.Shawn Thew/EPA

Decyzję o ataku, którego celem okazał się szpital w afgańskim mieście Kunduz, podjęto ze złamaniem zasad obowiązujących w siłach zbrojnych USA – pisze w środę „New York Times” twierdząc, że takie jest zdanie dowódcy sił w Afganistanie, gen. Johna Campbella.

Dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, amerykański generał Campbell miał wyrazić taką opinię w prywatnej rozmowie, której treść przekazano nowojorskiemu dziennikowi.

Chodzi o zasady postępowania w przypadku ataku z użyciem amerykańskiego lotnictwa w Afganistanie. Jest ono dopuszczalne, gdy zachodzi konieczność eliminacji terrorystów, ochrony amerykańskich żołnierzy i wsparcia oddziałów afgańskich. Tymczasem uderzenie na szpital „nie mieści się prawdopodobnie w żadnej z tych trzech kategorii” – uważa generał.

Dodatkowo – wynika ze słów generała – amerykańskie siły, które dokonały nalotów, „nie widziały celu” wskazanego im przez afgańskie wojsko.

W sobotnim ataku na prowadzony przez organizację charytatywną Lekarze bez Granic (MSF) szpital w Kunduzie, na północy Afganistanu, zginęły 22 osoby. Przedstawiciele MSF zażądali powołania międzynarodowej komisji humanitarnej dla przeprowadzenia śledztwa w sprawie tego incydentu, który określają jako zbrodnię wojenną.

Campbell zaznaczył we wtorek przed komisją sił zbrojnych Senatu USA, że walczącym o odzyskanie Kunduzu z rąk talibów siłom afgańskim udzielono wsparcia lotniczego na ich własne żądanie. Poinformował również o zleceniu podległym mu wojskom przeprowadzenia dogłębnego szkolenia, służącego przeglądowi uprawnień dowódczych i reguł postępowania, by zapobiec na przyszłość podobnym incydentom jak ten w Kunduzie.

Campbell zapewnił, że prowadzone przez ministerstwo obrony USA śledztwo będzie „otwarte i przejrzyste”, a przesłuchani zostaną wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób byli związani z atakiem, także personel Lekarzy bez Granic.

Minister obrony USA Ash Carter wyraził we wtorek ubolewanie z powodu sobotniego amerykańskiego ataku. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*