„NYT”: dla dobra Europy trzeba utrzymać Grecję w strefie euro

fot.Justin lane/PAP/EPA

fot.Justin lane/PAP/EPA

Polityka oszczędności sparaliżowała Grecję i nie pomogła jej wierzycielom. Dalsze kary tego nie zmienią – pisze we wtorek „New York Times”. Apeluje do przywódców eurolandu, by „dla dobra Europy” zrestrukturyzowali grecki dług i utrzymali kraj w strefie euro

Po niedzielnym referendum w Grecji tylko przywódcy UE mają prawo zdecydować, co dalej z Grecją – czy wyrzucić ją ze strefy euro czy też zaproponować greckiej gospodarce jakąś drogę naprzód, poczynając od umorzenia jej wielkich i niespłacalnych długów.

„Grecja cierpiała i nadal będzie cierpieć: bezrobocie wynosi ponad 25 proc., PKB od 2008 r. spadło o jedną czwartą. Ostatnie kilka lat pokazało, że cierpienia i oszczędności nie pomogły Grecji czy jej wierzycielom. I dalsze moralizowanie lub kary tego nie zmienią” – uważa „NYT”.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, którą nowojorski dziennik nazywa najpotężniejszym przywódcą politycznym w Europie, musi teraz postanowić, czy chce zaryzykować stabilność UE, skazać Grecję na kryzys ekonomiczny i zagrozić globalnym rynkom finansowym czy też w tym kluczowym momencie zachować się racjonalne.

We wtorek przywódcy eurolandu spotykają się w Brukseli, by rozważyć nową propozycję premiera Aleksisa Ciprasa. Będą musieli działać szybko, bo po zeszłotygodniowej decyzji rządu w sprawie zamknięcia banków i wprowadzenia kontroli przepływu kapitału bankom kończy się gotówka.

„Z ekonomicznego punktu widzenia jest jasne, co powinni zrobić przywódcy UE. Muszą zrestrukturyzować grecki dług w wysokości 317 mld euro i utrzymać w strefie euro kraj, który jest członkiem UE i NATO” – pisze „NYT”.

Pozwolenie krajowi na wyjście ze strefy euro zaszkodzi Grecji, gdyż jej banki staną się niewypłacalne a wszelka działalność gospodarcza zostanie wstrzymana dopóki rząd nie napisze nowego scenariusza, po czym najpewniej nastąpi powrót do mocno zdewaluowanej drachmy. „Nikt tak naprawdę nie wie, jak źle wówczas sprawy się potoczą” – podkreśla gazeta.

Według „NYT” Grexit oznaczałby „nieopisane szkody dla wiarygodności euro i europejskiego projektu, gdyż ujawniłby, że członkostwo kraju w eurolandzie może być unieważnione”. Z kolei widmo opuszczania strefy euro przez kolejne kraje, takie jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia, „niewątpliwie utrudniłoby unijnym przywódcom reagowanie na kolejne kryzysy”.

Przeciwnicy umorzenia długu argumentują, że uratowanie Grecji byłoby równoznaczne z nagrodzeniem rządu, któremu nie udało się zreformować niewydajnej gospodarki. Jednak zdaniem amerykańskiej gazety jest to mylna interpretacja tego, co stało się podczas kryzysu. „To unijni liderzy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy popełnili największe błędy w 2012 r., gdy tylko częściowo zrestrukturyzowali grecki dług, z którego dużą część miała być spłacona bankom w Niemczech i reszcie Europy” – uważa „NYT”.

Przywódcy załatwili problem domagając się od Grecji cięć wydatków i podniesienia podatków. To tylko pogrążyło słabą gospodarkę i nakręciło bezrobocie, uniemożliwiając wzrost i przychody. Ostatnio wierzyciele Grecji domagali się jeszcze większych cięć w już skromnych emeryturach urzędników, co doprowadziłoby do dalszego skurczenia się gospodarki – przypomina dziennik.

„Tak, to obecni i poprzedni przedstawiciele władz Grecji są odpowiedzialni za wiele problemów ich kraju. Ale przywódcy UE jeszcze bardziej pogorszyli kryzys poprzez złe zarządzanie nim. Teraz to na nich spoczywa obowiązek skończenia z zagrożeniami dla strefy euro poprzez uratowanie małego, sparaliżowanego kraju” – apeluje „NYT”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: EU, grecja, NYT

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*