„NYT”: b. prezydent Jimmy Carter gotów polecieć do Korei Płn.

Jimmy Carter fot.Erik S. Lesser/EPA

Były prezydent USA Jimmy Carter w opublikowanym w niedzielę w dzienniku „New York Times” wywiadzie powiedział, że byłby gotów udać się do Korei Płn. w imieniu administracji prezydenta Donalda Trumpa, by pomóc zmniejszyć napięcie w stosunkach między krajami.

„Tak, pojechałbym” – odpowiedział 93-letni Carter, pytany przez dziennikarza „NYT”, czy nadszedł czas na kolejną misję dyplomatyczną i czy zrobiłby to dla Trumpa.

Carter, który był prezydentem USA z ramienia Demokratów w latach 1977-1981, ujawnił, że rozmawiał na ten temat z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego H.R. McMasterem, który jest jego znajomym, ale na razie dostał odmowną odpowiedź.

„Powiedziałem mu, że jeśli kiedykolwiek będą mnie potrzebować, to jestem dostępny” – cytuje „NYT” Cartera.

Gdy dziennikarz stwierdził, że spór między Trumpem a przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem zdenerwował niektórych przedstawicieli władz w Waszyngtonie, Carter odparł: „Ta sytuacja budzi także moje obawy”.

„Oni chcą ocalić reżim. A my bardzo przeceniamy wpływ Chin na Koreę Płn., zwłaszcza na Kima”, który, jak dodał Carter, „dotychczas nigdy, o ile mi wiadomo, nie był w Chinach”.

„Oni nie mają żadnych relacji. (Poprzedni przywódca Korei Płn. – PAP) Kim Dzong Il jeździł do Chin i był z nimi (Chińczykami – PAP) bardzo blisko” – dodał.

Opisując Kim Dzong Una jako „nieprzewidywalnego” Carter ocenił, że jeśli Kim będzie przekonany, iż Trump będzie działał przeciwko niemu, może zrobić coś „zapobiegawczego” – pisze „NYT”.

„Myślę, że teraz ma zaawansowaną broń nuklearną, która może zniszczyć Półwysep Koreański i Japonię, a nawet niektóre nasze peryferyjne terytoria na Pacyfiku, być może nawet nasze tereny kontynentalne” – dodał Carter.

W połowie lat 90. Carter z własnej inicjatywy udał się do Korei Płn. i zawarł porozumienie z Kim Ir Senem, dziadkiem obecnego przywódcy.(PAP)

Categories: Ameryka, Polityka, Polityka

Comments

  1. diwron
    diwron 24 października, 2017, 14:18

    Prezydent Carter w wywiadzie dla NYT powiedział także, że prezydent Trump jest atakowany przez media jak żaden inny prezydent w historii USA oraz, że Rosjanie nie mieli żadnego wpływu na jego wybór. Jednak jest to przemilczane w informacji PAP.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*