„NYT”: adwokat Trumpa przedstawił mu równoległy plan pokojowy dla Ukrainy

Michael Cohen fot.John Taggart/Pool/EPA

Michael Cohen fot.John Taggart/Pool/EPA

Osobisty adwokat prezydenta USA Donalda Trumpa, Michael Cohen, przedstawił mu projekt planu pokojowego dla Ukrainy przygotowany przez osoby, które nie są dyplomatami – informuje poniedziałkowy „New York Times”.

Cohen jest zaufanym doradcą Trumpa i pracuje dla niego od 2007 roku.

Według „NYT” ukraiński deputowany Andrij Artemenko, który jest zaangażowany w opracowanie tego dokumentu, widzi teraz, gdy w Stanach Zjednoczonych władzę sprawuje Trump, „możliwość starania się o plan pokojowy dla Ukrainy”.

Pytany pisemnie przez amerykański dziennik ambasador Ukrainy w USA Wałerij Czałyj sprzeciwił się tej inicjatywie. „Jest to rażące naruszenie ukraińskiej konstytucji” – odpowiedział. „Takie pomysły nie powinny być lansowane i rozwijane przez osoby, które jawnie lub skrycie reprezentują interesy rosyjskie” – podkreślił.

Jak pisze dalej „NYT”, Artemenko „twierdzi, że ma dowody na korupcję prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, które „mogłyby pomóc w odsunięciu go od władzy”. „I Artemenko powiedział, że zachęcali go do tego bliscy współpracownicy (prezydenta Rosji Władimira) Putina” – dodaje gazeta.

„Wiele osób nazwie mnie rosyjskim agentem, amerykańskim agentem, agentem CIA. Ale jak można znaleźć dobre rozwiązanie między naszymi krajami, jeśli nie rozmawiamy?” – mówi ukraiński deputowany.

Na obalenie w lutym 2014 roku przez rewolucję godności w Kijowie prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Rosja zareagowała aneksją Krymu i doprowadzeniem do konfliktu zbrojnego w Donbasie. Pomimo zawarcia rok później porozumień mińskich mających uregulować konflikt wciąż dochodzi do walk w tym regionie między ukraińskimi siłami rządowymi a oddziałami prorosyjskich separatystów. Strony konfliktu obwiniają się wzajemnie o sabotowanie porozumień mińskich. (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*