NSA przełamała zabezpieczenia tajności komunikacji internetowej

NSA przełamała zabezpieczenia tajności komunikacji internetowej

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) potajemnie opracowała technologię przełamywania zabezpieczeń poufności korespondencji i prywatnych danych użytkowników internetu – poinformowały brytyjskie i amerykańskie media.

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Siedziba Zarządu Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w Fort Meade w stanie Maryland fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

Powołały się one na dokumenty otrzymane od Edwarda Snowdena – byłego pracownika firmy komputerowej, będącej partnerem zewnętrznym NSA.

Od początku czerwca Snowden ujawnił szereg materiałów świadczących o tym, że w ramach działalności antyterrorystycznej NSA dokonuje szerokiej penetracji globalnej komunikacji internetowej, a pomaga jej w tym brytyjska rządowa agencja wywiadu elektronicznego GCHQ. 1 sierpnia Rosja udzieliła Snowdenowi tymczasowego azylu po tym, gdy przez ponad miesiąc przebywał w strefie tranzytowej moskiewskiego portu lotniczego Szeremietiewo. Jak podały dzienniki „New York Times” i „Guardian” oraz informacyjny portal internetowy ProPublica, NSA obeszła lub przełamała znaczną część zabezpieczeń tajności, używanych przez komercyjnych i prywatnych użytkowników internetu. By to osiągnąć, zainwestowano od 2000 roku miliardy dolarów.

Realizacja programu obejmowała budowę potężnych superkomputerów do łamania kodów szyfrujących oraz współpracę z niewymienionymi z nazwy firmami, które instalowały w wytwarzanych przez nie oprogramowaniach „tylne furtki” dostępowe. Miało to zapewnić przechwytywanie tworzonych przez użytkowników sieci cyfrowych informacji, zanim zostały one zaszyfrowane i przesłane przez internet.

Jak pisze „Guardian”, przełom ten, którego szczegółów ujawnione dokumenty nie opisują, oznacza, iż służby wywiadowcze mają szerokie możliwości monitorowania i odszyfrowywania komunikacji internetowej. Dzieje się tak mimo zapewnień szefów utrzymujących sieć firm, że przesyłane informacje są dla rządowych agend niedostępne.

(PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*