Nowy wątek w sprawie Michaela Flynna: lobbying na rzecz Turcji

Nowy wątek w sprawie Michaela Flynna: lobbying na rzecz Turcji

Prezydent USA Donald Trump nie był świadom faktu, że zdymisjonowany 14 lutego gen. Michael Flynn, jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, pracował jako lobbysta reprezentujący w Ameryce interesy rządu Turcji – oświadczył w czwartek rzecznik Białego Domu.

Rzecznik administracji, Sean Spicer został poproszony o komentarz w tej sprawie w czwartek, dwa dni po tym, gdy firma Flynn Intel Group Inc., której generał Flynn jest właścicielem, przeszła procedurę rejestracji w ministerstwie sprawiedliwości.

Resort zakwalifikował spółkę Flynna jako „podmiot zagraniczny”, w związku z faktem, że pracowała ona na rzecz przedsiębiorstwa, którego właścicielem jest turecki przedsiębiorca blisko związany z władzami w Ankarze. Chodzi o spółkę Inovo BV, o kapitale 530 tys. dolarów, zarejestrowaną w Holandii. Jej właścicielem jest Turek, Ekim Alptekin.

Flynn, generał piechoty morskiej w stanie spoczynku, który podał się do dymisji w połowie lutego, po rekordowo krótkim, zaledwie 25-dniowym sprawowaniu stanowiska prezydenckiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, zapłacił stanowiskiem za wprowadzenie w błąd wiceprezydenta-elekta Mike’a Pence’a i niepoinformowanie go o swych kontaktach z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Waszyngtonie, Sergiejem Kislakiem.

Flynn rozmawiał z ambasadorem Rosji 29 grudnia ub. roku (a zatem jeszcze przed inauguracją Donalda Trumpa), kiedy to prezydent Barack Obama w odpowiedzi na cyberataki Rosji podczas amerykańskiej kampanii wyborczej wprowadził dodatkowe sankcje wobec Rosji, w wyniku których z USA wydalono 35 rosyjskich dyplomatów.

Sprawa ewentualnego lobbyingu na rzecz firmy powiązanej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem wyszła w trakcie śledztwa FBI ws. kontaktów Flynna z dyplomatami rosyjskimi. Flynn miał pracować na rzecz tej spółki od sierpnia do listopada ub.r.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Sean Spicer powiedział, że nie sądzi, by sprawa powiązań Flynna z biznesem i rządem Turcji była znana prezydentowi Trumpowi. (PAP)

Na zdj.: gen. Michael Flynn fot.EPA/Andrew Harrer

Categories: Ameryka

Comments

  1. Ezy
    Ezy 10 marca, 2017, 10:58

    Ciekawe co jeszcze wyjdzie na wierzch tego rządu miliarderów. Dziś okazało się, że minister edukacji Betty Devos miała rozległe kontakty z rosyjskim bankiem. Tymczasem zarówno rzecznik Białego Domu Sean Spicer jak i wiceprezydent Pence unikają odpowiedzi na pytanie, czy Trump jest przedmiotem dochodzeń FBI. Brawo Polonia, brawo

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*