Nowe przepisy wymierzone w nielegalną broń

Nowe przepisy wymierzone w nielegalną broń

Zgubiłeś broń? Została ci skradziona? A może ją odsprzedałeś? Każdą z tych sytuacji musisz zgłosic policji. Gubernator właśnie podpisał ustawę mającą na celu ograniczenie nielegalnej broń w Illinois i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców stanu.

fot. US Military

fot. US Military

Pat Quinn podpisał ustawę w Nat King Cole Park na południu miasta, gdzie w 2010 r. został zastrzelony policjant Thomas Wortham IV. Oficer padł ofiarą złodzieja, który próbował zrabować jego motocykl.

Sponsorami ustawy (HB 1189) byli poseł stanowy Mike Zalewski (demokrata z Riverside) i senator  Kwame Raoul (demokrata z Chicago).

Podczas uroczystości podpisania dokumentu Raoul powiedział, że po raz pierwszy w historii Illinois ustawa  likwiduje luki prawne, które ułatwiały rozprzestrzenianie nielegalnej broni palnej w chicagowskich dzielnicach.

Nowa ustawa wymaga m.in. sprawdzania przestępczej przeszłości nabywcy broni palnej w przypadku wszystkich rodzajów zakupów w całym Illinois, a więc również − prywatnych transakcji. Każda osoba, prywatnie sprzedająca broń, będzie musiała potwierdzić, że nabywca posiada zezwolenie na jej posiadanie (FOID). Kontrola będzie przeprowadzana za pośrednictwem specjalnego systemu telefonicznego obsługiwanego przez policję stanową. System zostanie uruchomiony w styczniu.

Ponadto nowa ustawa wymaga zameldowania policji skradzionej lub zgubionej broni w ciągu 72 godz. od momentu, w którym właściciel zorientował się, że nie znajduje się w jej posiadaniu.

O zatwierdzenie ustawy prowadziły starania: prezes rady powiatu Cook Toni Preckwinkle i prokurator stanowa powiatu Anita Alvarez.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*