Nominowany na ministra finansów Mnuchin obiecuje cięcia podatków

Steven Mnuchin fot.Andrew Gombert/EPA

Steven Mnuchin fot.Andrew Gombert/EPA

Nominowany przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa na ministra finansów finansista Steven Mnuchin obiecał w środę „największe od czasów Reagana cięcia podatków”. Komentatorzy zwracają uwagę, że to już kolejny miliarder zaproszony do nowego rządu.

Prezydent elekt Donald Trump potwierdził w środę wtorkowe doniesienia mediów, że ministrem finansów w jego administracji będzie szef finansowy jego kampanii prezydenckiej Steven Mnuchin. 53-letni Mnuchin, absolwent uniwersytetu Yale, ma silne powiązania z finansjerą z Wall Street i Hollywood. Zaczynał karierę w banku Goldman Sachs, gdzie pracował przez 17 lat; następnie stworzył własny fundusz hedgingowy i zaczął finansować takie przeboje amerykańskiego kina jak „X-Men” czy „Avatar”.

W wywiadzie dla telewizji CNBC Mnuchin zapewnił w środę, że „będzie zapamiętany” jako minister finansów, obiecując największe od czasów prezydenta Ronalda Reagana cięcia podatków, w tym redukcję podatku dochodowego dla firm z 35 do 15 proc. „Obetniemy podatki od korporacji, co sprowadzi z powrotem do Stanów Zjednoczonych ogromną liczbę miejsc pracy” – powiedział. Zapewnił też o „dużych cięciach podatków dla klasy średniej”, dodając, że wszelkie cięcia dla najbogatszych będą rekompensowane utratą przez nich różnych odpisów podatkowych.

Mnuchin zapowiedział też złagodzenie niektórych regulacji finansowych z tzw. ustawy Dodd-Frank, przyjętych po ostatnim kryzysie finansowym, by zapobiegać powtórce załamania w przyszłości. Tłumaczył, że chodzi o eliminację tych zapisów z ustawy, które zniechęcają banki do pożyczania pieniędzy. „To będzie priorytet numer jeden, jeśli chodzi o regulacje” – podkreślił.

Powiedział też, że nowa administracja spodziewa się wzrostu gospodarczego w wysokości 3-4 proc. PKB rocznie, nie wyjaśniając jednak, jak chce tego dokonać. W ostatnich latach gospodarka amerykańska rosła, ale w znacznie wolniejszym tempie.

W środę Trump nominował też na ministra handlu miliardera i inwestora Wilbura Rossa, który podczas kampanii prezydenckiej był członkiem zespołu do spraw ekonomicznych w sztabie republikańskiego kandydata. Majątek Rossa szacuje się na 2,3 mld dolarów; dorobił się go kupując i odsprzedając firmy pogrążone w kłopotach finansowych. Zastępcą Rossa w ministerstwie handlu ma być – jak Trump ogłosił również w środę – inny bogaty inwestor Todd Ricketts, który działa na rynku finansowym i ubezpieczeń.

Komentatorzy zwracają uwagę, że w administracji Trumpa będzie wyjątkowo wielu multimilionerów i miliarderów. Wcześniej na ministra edukacji mianował republikańską działaczkę z Michigan, filantropkę i miliarderkę Betsy DeVos. Media donoszą, że niebawem zaprosi też do rządu Lindę McMahon, której fortuna szacowana jest na 855 mln dolarów.

Wybór do rządu tak bogatych ludzi, w tym osób wywodzących się z Wall Street, ma – jak zwracają uwagę krytyczne wobec Trumpa media – niewiele wspólnego z populistycznym tonem jego kampanii. Trump wielokrotnie atakował wtedy sektor finansowy, a w jednym ze spotów wyborczych oskarżył prezesa Goldman Sachs o „okradanie naszej klasy robotniczej”. Zarzucał też kandydatce Demokratów, że wzbogaciła się udzielając płatnych wykładów dla tego banku.

Wciąż nie wiadomo, kto będzie zajmował kluczowe stanowisko sekretarza stanu w administracji Trumpa. Jego rzecznik Jason Miller potwierdził w środę, że na „krótkiej liście” faworytów na to stanowisko jest kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta w 2012 roku Mitt Romney, jeden z największych dotychczasowych krytyków Trumpa, a także były burmistrz nowego Jorku Rudy Giuliani, były dyrektor CIA David Petraeus oraz republikański senator z Tennessee Bob Corker.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

Categories: Ameryka

Comments

 1. dom
  dom 1 grudnia, 2016, 08:02

  i na to czekaja wszyscy,jaka ulga i pomoc w zyciu
  a demokraty tylko zdzieraly i podwyzszaly podatki,wiek emerytalny
  a obamacare, to komunistyczny monopol.,a dlugi nadal rosly.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*