Niewinni w celach śmierci

Niewinni w celach śmierci

Ponad 4 proc. osób bezprawnie skazanych na karę śmierci oczekuje w amerykańskich więzieniach na wykonanie wyroku. Autorzy badań przeprowadzonych przez wydział prawa na University of Michigan pod kierownictwem Samuela Grossa dokonali analizy 7482 wyroków śmierci z lat 1973 − 2004, by dojść do wniosku, że z grupy niewinnych skazańców tylko 117 odzyskało wolność.

fot.Paul Buck/PAP/EPA

fot.Paul Buck/PAP/EPA

Problem błędnych  wyroków okazał się znacznie głębszy niż sądzono. Badania wskazują na fatalne pomyłki systemu sądownictwa. Artykuł poruszający niepokojące zjawisko ukazał się w magazynie amerykańskiej akademii nauk.

Portal Huffington Post informuje, że główną przyczyną pozostawiania w  więzieniach ludzi, którzy nie popełnili zbrodni, jest skracanie ich wyroków przez sądy apelacyjne zamiast uniewinniania. To spowodowało, że 35 proc. skazańców uratowano życie, lecz nie wypuszczono na wolność.

Gross i jego współpracownicy uważają, że przydzielenie tym więźniom obrońców z takimi samymi kwalifikacjami, jakie posiadają obrońcy więźniów z cel śmierci, przyczyniłoby się do odzyskania wolności przez większą liczbę niewinnych.

(eg)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*