Nieudokumentowani z DUI do deportacji, Dreamersi mogą spać spokojnie

fot.ICE.gov/Facebook

fot.ICE.gov/Facebook

Administracja Donalda Trumpa wydała dwa zarządzenia dotyczące stosowania przepisów deportacyjnych. Dokumenty zalecają agencjom federalnym, aby te zaostrzyły działania prowadzące do deportacji nieudokumentowanych imigrantów oraz rozszerzają zakres ich kompetencji.

Rozporządzenia Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (U.S. Department of Homeland Security) zostały upublicznione 21 lutego. Dokumenty zawierają szereg wytycznych dla agencji federalnych ws. stosowania przepisów deportacyjnych. Wśród nich znalazł się zapis o zatrudnieniu 10 tys. nowych agentów imigracyjnych i 5 tys. funkcjonariuszy służb granicznych, rozszerzeniu kryteriów deportacyjnych oraz przyspieszeniu postępowań deportacyjnych.

W trakcie kampanii wyborczej Donald Trump wielokrotnie zapowiadał zaostrzenie kursu wobec nieudokumentowanych imigrantów i deportacje osób, które nie posiadają uregulowanego statusu imigracyjnego, a dopuściły się przestępstw i wykroczeń.

Upublicznione 21 lutego rozporządzenia Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozszerzają zakres potencjalnych działań deportacyjnych agencji federalnych i obejmą także osoby, które dopuściły się wykroczeń, m.in. jazdy w stanie nietrzeźwym.

Wytyczne dla agentów imigracyjnych są częścią szerszego planu ochrony granic i kontroli imigracji zawartego w rozporządzeniach podpisanych przez Trumpa 25 stycznia. Administracja prezydenta Trumpa planuje objęcie deportacją niemal wszystkich nielegalnych imigrantów, ale utrzyma ochronę tych, którzy przybyli do USA jako dzieci – beneficjentów imigracyjnego programu DACA, czyli tzw. Dreamersów.

Poprzedni prezydent Barack Obama wydał w 2012 r. rozporządzenie chroniące przed deportacją 750 tys. imigrantów wwiezionych nielegalnie do USA przez swych rodziców. Trump mówi, że kwestia ta jest dla niego „bardzo trudna”. W trakcie kampanii wyborczej zapowiadał bardziej stanowcze traktowanie problemu nielegalnych imigrantów, których liczbę szacuje się na 11 mln. W związku z tym obiecywał zbudowanie muru na granicy z Meksykiem i niedopuszczenie potencjalnych terrorystów na terytorium Stanów Zjednoczonych.

21 lutego przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego podkreślali w rozmowach z dziennikarzami, że choć deportowany może być każdy nielegalny imigrant, to resort będzie się skupiał na osobach stanowiących zagrożenie. Chodzi tu konkretnie o ludzi, którzy przybyli do USA niedawno, bądź też zostali skazani za przestępstwa lub oczekują na osądzenie. Zaostrzające przepisy deportacyjne dokumenty wywołały zaniepokojenie w środowiskach imigranckich. Administracja Trumpa twierdzi jednak, że masowe deportacje nie są jej celem.

(gd, PAP)

Categories: Ameryka, Imigracja

Comments

  1. Jola
    Jola 21 lutego, 2017, 17:24

    Zaczeli od przestepcow teraz wykroczenia a skoncza na wszystkich nielegalnych to tylko kwestia czasu!

    Reply this comment
    • cesio
      cesio 21 lutego, 2017, 20:25

      Oczywiscie ze tak, na tym sie nie skonczy.Jesli mialoby byc inaczej zrobiliby jakas furtke do zalegalizowania pozostalych.Jestem legalnie ale jestem w strachu do czego doprowadzi ten czlowiek.
      Slychac o przeciekach na temat obywatelstw.
      Prawdopodobnie juz zaczynaja myslec nad ustawa jednego obywatelstwa. Jesli mamy podwujne i bedziemy chcieli tutaj pozostac bedziemy musieli zrezygnowac ze wszystkich innych paszportow.

      Reply this comment
      • Amelia
        Amelia 22 lutego, 2017, 07:50

        z obydwu obywatelstw, wybieram amerykanskie, polskie tutaj do niczego nie jest potrzebne ,chcac wizytowac stary kraj,musisz legitymowac sie polskim paszportem , po co ? ,dlatego wielu polonusow rezygnuje z podrozy do bylego kraju.

        Reply this comment
  2. diwron
    diwron 21 lutego, 2017, 22:19

    Wszystko to histeria i bzdury w ramach totalnej propagandowej kampanii antytrumpowskiej. Homeland Security nie ma możliwości i środków, aby deportować wszystkich nielegalnych. Obama deportował ok. 2.5 mln osób i żaden pajac i błazen demokratyczny nie protestował. Panowała kompletna cisza. Nie bylo żadnych demonstracji. Część ludzi będzie organizować protesty (płatne) w nawiązaniu do każdej decyzji Trumpa. Mentalność komuno-faszystowska zaczyna się panoszyć w USA.

    Reply this comment
    • Paris
      Paris 22 lutego, 2017, 01:58

      Czy ty wiesz co to faszyzm i co to komunizm i czy odróżniasz te dwie rzeczy? Czy tylko wszędzie widzisz propagandę (tam gdzie jej nie ma) i spiski i dopasowujesz sobie do nich swoje urojone, niepoparte niczym teorie?

      Reply this comment
  3. K
    K 21 lutego, 2017, 22:49

    Kto za to zaplaci Deportacja 1 osoby kosztuje od 12 do 20 tys $ Obecnie na proces deportacyjny trzeba czekac 3 lata na 1 rozprawe Good Luck Kongres nawet nie bedzie glosowal nad budrzetem tego Oswiecimia Boze dziekuje ze nie mam znajomych polakow co drugi to Gebels w pierwszym rzedzie w kosciele Zwykle Swinie ci ludzie maja dzieci rodziny

    Reply this comment
  4. Jola
    Jola 22 lutego, 2017, 11:08

    Do K! Nikt nas nie bedzie deportowac tylko tak zaostrza przepisy ze nie bedziesz w stanie tutaj zyc bez papierow! Wiec pomalu trzeba sie pakowac i tyle!

    Reply this comment
  5. Yankes
    Yankes 22 lutego, 2017, 11:16

    Do K – Niezwykle Swinie sa w chlewie, atrakcja jest to ze jak patrza na ciebie to rzygaja ze szczescia . Polecam rekonesans

    Reply this comment
  6. koziolek matolek
    koziolek matolek 22 lutego, 2017, 13:23

    No W Koncu ! nasz kochany prezydent cos robi.!!! Little by little wszyscy nielegalni zostana wywiezieni a druga polowa sama pojedzie! Zacznie sie przykrecac korek !!! Bo kto to widzial siedziec tu tyle lat I sie bawic zamiast robic cos w kierunku zeby uregulowac sobie status. To jest jakas paranoja zeby nielegalni rodzice mogli urodzic tutaj dziecko ktore automatycznie staje sie obywatelem I dostawac wszystko za darmo od panstwa ( czyli z naszych podatkow) . Bardzo dobrze sie dzieje brawo panie PREZYDENCIE! Mylimy slowo immigrant ! Kiedys to byli ludzie ktorzy tu przyjehali budowac ten kraj I dazyc do uregulowania swojego I swoich rodzin status . Teraz co drugi Jan I JAnica zgrywa cwaniaka I protesuje ! ZA robote sie wez jedn z drugim a nie cwaniaka zgrywac! Jestes nie w swoim kraju albo sie z tym zgadzasz albo wyjazd nie marnuj powietrza , kto inny z mila checia zajmie twoje miejsce! W kwietniu pan prezydent bedzie przyznawal budzet dla Illinois , juz powiedzial ze bedzie mniej niz bylo ! Takze uwazajcie biedni bo mleko w Jewel na kartke juz mozesz nie dostac jak zaczna jezdzic I osobiscie sprwadzac jaki ty tak naprawde jestes BIEDNYYYYY. Do zobaczenia na balu w sobote !

    Reply this comment
  7. Jola
    Jola 22 lutego, 2017, 14:20

    Do koziolka! Jestem tutaj nielegalnie 11 lat i to bylo naszym bledem ze zostalismy tutaj po wygasnieciu wiz! Bo naprawde powiem wam oboje pracujemy ale zadnej fortuny sie nie dorobilismy ale to byla nasza decyzja! Teraz podjelismy nastepna ze wracamy ! I chociaz nie powinnam tego pisac to w 100% zgadzam sie z toba koziolku! Jak sie ludzia da palec to chca reke! Mam wiele kolezanek ktore stac 2 razy w roku na wakacje jezdza drogimi samochodami itd.ale ubezpieczenie na dzieci darmowe lunch w szkole za free itd.i jeszcze zgorszone jak sie ich pytam dlaczego? Bo przeciez stac ich na to aby same placily! Ale odpowiedz jest jedna przeciez mi sie nalezy bo dzieci obywatele! Wiec jezeli Trump nie zrobi z tym porzadku to Ameryka zejdzie na psy! Pozdrawiam wszystkich i zycze powodzenia! Ja z rodzina w marcu juz bede w Polsce!

    Reply this comment
  8. Ezy
    Ezy 22 lutego, 2017, 14:55

    A jak już usuną te 11 milionów to zaczną protestować farmerzy, bo przecież nikt inny nie chce wykonywać roboty Meksykanów w Kalifornii i w sadach w Michigan. Matołku ty również zaczniesz płacić $8 za galon mleka i $4 za główkę sałaty. Wtedy przekonasz się, że ci ludzie są tu naprawdę potrzebni. Podatki również podskoczą, bo Amerykaninowi kompanie za utrzymanie porządku i trawników nie będą płacić 10 dol na godzinę lecz dwukrotnie więcej itd. itp.
    Jak już wyrzucisz z siebie całą złość zastanów się spokojnie, co zyskasz a co stracisz.Usuwanie nieudokumentowanych imigrantów jest bardzo kosztowne. Jak sądzisz, skąd będą pochodzić na to pieniądze? Z twoich i moich podatków.
    Usuwać przestępców? Jak najbardziej. Usuwać ludzi, którzy tu są od wielu lat, pracują i mają rodziny to zwykłe barbarzyństwo.

    Reply this comment
  9. Chris
    Chris 22 lutego, 2017, 15:12

    Tylko kto za to wszystko zaplaci ?? powolanie 15tys. sluzb Federalnych (5tys. Border Patrol -10tys. ICE Police agent ) wybudowanie moru na granicy z Meksykiem ,( sam mor tego nie bedzie pilnowal ) . Dzsiaj w „Washington Post ” w artykule dotyczacym ekenomii pisze oile ten program bedzie realizowany koszt tego przedsiewziecia to 5$ TRYLIONOW . Poandto Trump juz zapowiedzial dodatkowe wybudowanie wiezien z mysla o nielegalnych emigrantach koszt -1bilion$ . Ponadto zapowiedzial ze chce deportowac wszystkich nielegalnych ktorzy maja lub mieli konflikt z prawem a nawet za DUI . Z jego wypowiedzi wynika ze aby deportowac wszystkich nielegalnych z criminal record w ciagu 2.5-3 lat musza byc masowe „naloty” I lapanki doslownie wszedzie I o kazdej porze bo rocznie musialo by byc wydalonych (a raczej wylapanych) Milion ludzi rocznie . Za Obamy w ciagu 8 lat prezydentury deportowano 2.5 miliona „z kryminalna przeszloscia” ale nie tylko . Ja wcale nie bronie przestepcow ktorz sa tutaj nielegalnie ale powstanie wielki haos I przepelnione wiezienia ktore juz I tak sa przepelnione a w USA przebywa przeszlo 2 miliony wiezniow a w Chinach 1.5miliona znaczy to ze w USA jest najwiecej wiezniow na swicie a bedzie jeszcze wiecej .

    Reply this comment
  10. koziolek matolek
    koziolek matolek 22 lutego, 2017, 15:25

    do EZY ! czyli co mowisz zeby lepiej zostawic tak jak jest I problem sie sam rozwiaze..??? Czyli biedni nadal maja doic miasto z moich pieniedzy a mi co miesiac maja zabierac wiecej podatkow na tych nierobow? Tak Jak Jola mowi- ich na wszystko stac bo jak mowia im sie nalezy a ty jak jestes glupi to rob za podatki I plac za wszystko . Taka jest wymowka wszystkich nierobow w Chicago . Im wiecej ma tym wiecej chce za darmo wszystko !

    Reply this comment
    • A
      A 22 lutego, 2017, 20:23

      Do matołka czy mi sie wydaje czy ci biedni to legalni rezydenci?- taka prawda to oni doją ten system jak sie da a wszystko leci na nielegalnych.to ci legalni maja płacone za rent za prąd za telefon – nielegalny jedynie co dostanie to ubezpieczenie na dziecko i na dziecko food stamps

      Reply this comment
  11. Ezy
    Ezy 22 lutego, 2017, 17:17

    Matołku, pragnę jedynie byś zrozumiał, że jeśli nie zapłacisz w podatkach, to będziesz więcej płacił za produkty żywnościowe i usługi, co może na jedno wyjść. Usunięcie nielegalnych nie na wiele się zda, gdyż z lwiej części pomocy społecznej korzystają Amerykanie.
    Jedynym rozwiązaniem byłoby (ŻARTUJĘ!) zebranie tych, którzy żyją z naszych podatków, wywiezienie ich tam, gdzie są potrzebni i zmuszenie do pracy. Ale takie rozwiązanie rozwiązanie problemu z wielu powodów jest niemożliwe. Prawda?

    Reply this comment
  12. Dawid
    Dawid 22 lutego, 2017, 17:33

    Do ezy! A jak ty sadzisz ze tylko nielegalni meksykanie tutaj sa ! Rozmawialem dwa dni temu z meksykanem ktory jest tutaj legalnie i on tez jest za deportacja tyxh nielegalnych ! On kosi trawe i juz prawie taka cene daje jak ci bez papierow zeby utrzymac klientow a jeszcze musi podatek od tego zaplacic! Popatrz ile rocznie meksykanie wysylaja $$$$ do swojego kraju oni nie inwestuja tutaj gospodarka traci na tym mieszkaja po 10 osob w mieszkaniu jezdza starymi autami my utrzymujemy ich dzieci ktorych maja bardzo duzo my placimy za ich porody za ich leczenie jeszcze jak kobieta jest w ciazy to mimo tego ze jest bez papierow to ma caly okres ciazowy ubezpieczenie nawet dentyste!!!! Nie mowiac juz ze masa z nich wkracza na droge z prawem!.przeciez gangi to latynosi i murzyni! Arizona bardzo zaostrzyla prawo co dla nielegalnych i jakos nie upada ma sie dobrze!

    Reply this comment
  13. Dawid
    Dawid 22 lutego, 2017, 18:25

    Do chris! A po co oni maja robic lapanki i naloty! Jak wszystkich maja czarno na bialym! Kazdy glupi wyrabial prawo jazdy dla nielegalnych kazdy glupi ma profil na fb na ktorym powiadamia gdzie pije kawe i o ktorej !

    Reply this comment
  14. XCW
    XCW 22 lutego, 2017, 20:10

    Skala głupoty tych komentarzy mnie przeraża. Ludzie na jakim świecie wy żyjecie!!!!!!!

    Reply this comment
  15. Cowboy ze staini
    Cowboy ze staini 22 lutego, 2017, 22:40

    Yankes a ty gdzie sie urodziles w NY czy Dobrowie Tarnowskiej zal mi takich jak ty Moze bardziej Dabrowiak albo Pekaes do ciebie pasuje Polski Yankesie

    Reply this comment
  16. Yankes
    Yankes 23 lutego, 2017, 00:19

    A ka je paciuloku ze STAINI ta DOBROWA? bo bych sie karnol, chalba wypiol , pomaszkiecil trocha .Dej adres

    Reply this comment
  17. Cowboy ze staini
    Cowboy ze staini 23 lutego, 2017, 22:37

    4200 N Oak Park Ave Chicago Illinois 60634 Czekam Na ciebie Jankesie z Dobrowy zwany Pekaesem tel 773 7944000 Poznam cie po kowbojkach i bialych skarpetach tak jak za dawnych lat w Dabrowie pod Geesem

    Reply this comment
  18. adamchikago1
    adamchikago1 24 lutego, 2017, 22:43

    Jak czytam niektore komentarze to wlosy mi sie jeza. Szanowni Panstwo, najpierw cofnijcie sie w stecz do czasow powstania a raczej zkolonizowana tego kontynentu, kraju, a potem moze dotrze co do bardziej inteligetnych kogo tu mozna nazywac legalnym, nielegalnym, amoze najezca, morderca (bo przeciez co zrobiono z prawdziwymi amerykaninami, garstka zyje w rezerwatach a i tak prubuje im sie zabrac ten ostatni kawalek ICH ZIEMI !!!!) Na litosc Boska wiecej samokrytyki i zastanowienia zanim cos napiszecie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*