Niemcy. Volkswagen zapowiada likwidację skutków afery do końca 2016 r.

fot.Peter Steffen/EPA

fot.Peter Steffen/EPA

W opublikowanym w środę wywiadzie nowy szef koncernu Volkswagen Matthias Mueller poinformował, że akcja usuwania z samochodów z silnikami Diesla zabezpieczeń przed nadmierną emisją tlenków azotu podczas testów rozpocznie się w styczniu i potrwa cały rok.

Stosowanie przez Volkswagena takich zabezpieczeń ujawniła w ubiegłym miesiącu amerykańska federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA), co oznaczało zdemaskowanie największego na przestrzeni ostatnich lat skandalu w globalnej branży motoryzacyjnej.

„W tym tygodniu przedstawimy federalnemu urzędowi transportu samochodowego propozycje rozwiązań technicznych. W razie ich zaakceptowania zamówimy części. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli w styczniu rozpocząć naprawy” – powiedział Mueller dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

„Do końca 2016 roku wszystkie samochody powinny być w porządku” – zadeklarował.

Akcja będzie dotyczyć silników EA 189 w kombinacji z różnymi skrzyniami biegów i stosowanymi w poszczególnych państwach dodatkowymi adaptacjami. „Dlatego potrzebujemy nie trzech, ale tysięcy rozwiązań” – zaznaczył Mueller. Według niego w przypadku większości silników wystarczy dokonana w lokalnym warsztacie modyfikacja oprogramowania, ale niektóre pojazdy mogą wymagać zainstalowania w układzie wydechowym nowych wtryskiwaczy i katalizatorów.

„W razie potrzeby dokonamy przebudowy. Oczywiście bez ponoszenia kosztów przez klienta” – powiedział szef Volkswagena. Na uwagę „FAZ”, że skandal może dotyczyć 9,5 mln samochodów, a nie jak się początkowo obawiano 11 mln, odparł: „Jest ich, mam nadzieję, mniej. Ale to wciąż o wiele za dużo”.

Wyraził również opinię, że w skandal uwikłana jest tylko niewielka grupa pracowników koncernu i zaprzeczył, by jego poprzednik na stanowisku szefa koncernu Martin Winterkorn mógł wiedzieć o tych nagannych praktykach. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*