Niemcy. Szef MSW za europejskim systemem azylowym

Thomas de Maiziere fot.Jens Wolf/EPA

Thomas de Maiziere fot.Jens Wolf/EPA

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się w poniedziałek w Berlinie za nowym europejskim prawem azylowym. Jego zdaniem UE powinna zobowiązać się do przyjęcia stałej liczby uchodźców, którzy byliby rozdzielani między poszczególne kraje.

„Zaproponowałem w formie osobistej inicjatywy zmianę perspektywy w rozważaniach o nowym europejskim prawie azylowym” – powiedział de Maiziere przy okazji przedstawienia desygnowanego na nowego szefa Urzędu ds. Migracji i Uchodźców Franka-Juergena Weise.

Po raz pierwszy de Maiziere ujawnił szczegóły planu w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika „Der Spiegel”.

„My Europejczycy nie będziemy mogli i nie będziemy chcieli odizolować się od reszty świata. Nie unikamy naszej humanitarnej odpowiedzialności” – powiedział minister, zastrzegając, że Europa nie będzie w stanie przyjąć wszystkich ludzi, którzy szukają schronienia i pracy.

„Proponuję, abyśmy się w Europie porozumieli co do kontyngentów, wspaniałomyślnych kontyngentów dla uchodźców z krajów ogarniętych kryzysami, nie pozwalając na to, by zarabiali na tym przemytnicy. Przyjeżdżaliby legalnie do Europy i byliby tutaj rozdzielani” – wyjaśnił szef resortu spraw wewnętrznych. De Maiziere sprecyzował, że liczba musiałaby być ustalona „wspaniałomyślnie” i musiałaby być „wysoka”.

W przypadku wyczerpania w ciągu roku kontyngentu, uciekinierzy byliby nadal ratowani na Morzy Śródziemnym i w innych kryzysowych miejscach, lecz następnie kierowani by byli nie do Europy, lecz do bezpiecznych krajów w innych częściach świata.

De Maiziere podkreślił, że elementem tego systemu musiałyby być europejskie standardy traktowania azylantów.

Szef niemieckiego MSW zaznaczył, że niemieckie przepisy nieprzewidujące żadnych ograniczeń ilościowych dla osób ubiegających się o azyl, pozostałyby w mocy.

„Każdy, kto wystąpi o azyl w Niemczech, ma prawo do postępowania” – podkreślił polityk CDU.

Weise jest następcą Manfreda Schmidta, który ustąpił w zeszłym tygodniu ze stanowiska. Urząd ds. Migracji i Uchodźców był w minionych miesiącach ostro krytykowany za opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o azyl. Obecnie na rozpatrzenie czeka co najmniej 275 tys. podań. Średni okres podejmowania decyzji trwa w Niemczech ponad 5 miesięcy, znacznie dłużej niż w większości krajów europejskich.

Weise kieruje obecnie Federalną Agencją Pracy. Szefostwo Urzędu ds. Migracji i Uchodźców będzie jego dodatkową funkcją.

W tym roku o azyl w Niemczech wystąpi według szacunków MSW ponad 800 tys. osób, czterokrotnie więcej niż przed rokiem.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka
Tags: azyl, Europa, msw, niemcy, szef

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*