Niebawem decyzja ws. zarzutów dla białego policjanta z Ferguson

Niebawem decyzja ws. zarzutów dla białego policjanta z Ferguson

Prokuratura hrabstwa St. Louis w stanie Missouri jeszcze w poniedziałek ogłosi, czy białemu policjantowi, który w sierpniu w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach zastrzelił czarnoskórego nastolatka w Ferguson, zostaną postawione zarzuty – podały media w USA.

Prawnik rodziny zabitego nastolatka, Benjamin Crump, powiedział, że 12-osobowa ława przysięgłych podjęła już decyzję w tej sprawie oraz że prokuratura ogłosi ją po godz. 17.00 czasu lokalnego.

Władze obawiają się, że jeśli policjant nie zostanie postawiony w stan oskarżenia, w Ferguson mogą wybuchnąć kolejne zamieszki na tle rasowym. Z tego powodu już tydzień temu gubernator Missouri ogłosił stan wyjątkowy i podjął decyzję o rozmieszczeniu w Ferguson i pobliskim St. Louis oddziałów Gwardii Narodowej.

W oczekiwaniu na decyzję przysięgłych właściciele sklepów w Ferguson zabezpieczali szyby, a części uczniów pozwolono już z wyprzedzeniem rozpocząć przerwę świąteczną przed obchodzonym w najbliższy czwartek Świętem Dziękczynienia.

Rodzice zabitego nastolatka apelowali do mieszkańców o zachowanie spokoju niezależnie od decyzji ławników.

9 sierpnia 18-letni Michael Brown został zastrzelony na ulicy przez białego policjanta Darrena Wilsona. Policja z Ferguson twierdzi, że nastolatek zachowywał się agresywnie. Natomiast świadkowie utrzymują, że Wilson strzelał do nieuzbrojonego Browna, choć ten stał z rękami podniesionymi do góry.

Śmierć Browna lokalna czarna społeczność odebrała jako przestępstwo na tle rasowym. Rozpoczęły się rozruchy i starcia z policją, podczas których doszło do rabowania i demolowania sklepów. (PAP)

fot.EPA

  • Waiting for the Grand Jury verdict on the Michael Brown shooting
  • People wait for the Grand Jury verdict on the Michael Brown shooting
  • Waiting for the Grand Jury verdict on the Michael Brown shooting
  • Waiting for the Grand Jury verdict on the Michael Brown shooting
  • Waiting for the Grand Jury verdict on the Michael Brown shooting

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*