Nie żyje matematyk John Nash, pierwowzór bohatera „Pięknego umysłu”

Nie żyje matematyk John Nash, pierwowzór bohatera „Pięknego umysłu”

Amerykański matematyk John Nash, którego życie stanowiło podstawę filmu „Piękny umysł” z Russelem Crowe’em, zginął w wypadku samochodowym w New Jersey w wieku 86 lat. Śmierć poniosła także jego żona Alicia.

Małżeństwo jechało taksówką, której kierowca stracił w sobotę panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę ochronną – podała telewizja ABC News, powołując się na policję.

Według policji matematyk i jego o cztery lata młodsza żona zostali wyrzuceni z samochodu, co sugeruje, że nie mieli zapiętych pasów.

Małżeństwo mieszkało w Princeton w New Jersey.

Kariera Johna Forbesa Nasha Jr. związana była z Princeton University oraz Massachusetts Institute of Technology. W pracy naukowej zajmował się zagadnieniami teorii gier. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, którą podzielił z Reinhardem Seltenem i Johnem Harsanyim.

Na historii życia matematyka, który zmagał się ze schizofrenią paranoidalną, oparty został film „Piękny umysł” („A Beautiful Mind”) z 2001 roku. Obraz został uhonorowany czterema Oscarami, m.in. za najlepszy film, i Złotym Globem, również m.in. w kategorii najlepszego filmu.

Małżeństwo Nashów było znane również z pracy na rzecz osób zmagających się z chorobami psychicznymi.

Russel Crowe, który wcielił się w filmowego Nasha, przekazał na Twitterze wyrazy współczucia rodzinie. „Wspaniałe partnerstwo. Piękne umysły, piękne serca” – napisał.

Kilka dni temu John Nash odebrał w Norwegii prestiżową Nagrodę Abela przyznawaną przez Norweską Akademię Nauk i Literatury. Nagrodę przyznano za „wkład w teorię nieliniowych cząstkowych równań różniczkowych i jej zastosowania w analizie geometrycznej”. (PAP)

Na zdj. John Nash fot. Money Sharma/EPA

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*