„New Yorker” po protestach odwołuje zaproszenie dla Bannona na swój festiwal

„New Yorker” po protestach odwołuje zaproszenie dla Bannona na swój festiwal

Amerykański tygodnik „New Yorker” odwołał wystosowane do Steve’a Bannona, byłego stratega i szefa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, zaproszenie na swój doroczny festiwal po protestach innych zaproszonych gości – podaje we wtorek agencja AFP.

Informację tę ogłosił w poniedziałek sam redaktor naczelny gazety David Remnick, zaledwie kilka godzin po opublikowaniu listy zaproszonych na festiwal gości. Decyzja związana jest ze sprzeciwem, jaki wzbudziła informacja o obecności na liście zaproszonych Bannona oraz planowanym wywiadem, który miał z nim w czasie festiwalu przeprowadzić sam Remnick.

„Nie chcę, by życzliwi czytelnicy i członkowie redakcji myśleli, że zignorowałem ich obawy – napisał w oświadczeniu redaktor naczelny. – Myślałem o tym, porozmawiałem z kolegami i ponownie to przemyślałem, zmieniłem zdanie”.

„NY” – jak zapowiedział redaktor naczelny – wciąż planuje jednak przeprowadzić wywiad z Bannonem, jeśli nadarzy się taka okazja, ale „w bardziej tradycyjny sposób”, a nie na scenie, przed publicznością – jak to miało odbyć się w czasie festiwalu.

W swoim oświadczeniu Remnick wyjaśniał również, dlaczego chciał wywiadu z Bannonem. Jak podkreślił, różnice w poglądach politycznych między nimi są wyraźne. „Celem wywiadu, ostrego wywiadu, szczególnie w takim przypadku, jest wywarcie presji na poglądy przepytywanej osoby” – zauważył dziennikarz.

Jak przekazuje AFP, Remnick zmienił plany ze względu na stanowczy sprzeciw wielu osobistości zaproszonych na organizowaną przez „NY” imprezę, które odmówiły wystąpienia na jednej scenie z byłym strategiem Trumpa.

„Jeśli Steve Bannon będzie na festiwalu +New Yorkera+, mnie tam nie będzie – oświadczył amerykański producent Judd Apatow. – Nie wezmę udziału w imprezie, która przyzwala na nienawiść”.

„Bannon? I ja? W tym samym programie? Nie ma takiej opcji” – podkreślił z kolei aktor Jim Carrey. Bojkotem imprezy zagroziły również inne osobistości, m.in. aktorzy czy pisarze.

Bannon, były szef portalu Breitbart – organu tzw. alternatywnej prawicy w USA – oskarżany o związki ze zwolennikami białej supremacji, uważany jest za inicjatora najbardziej kontrowersyjnych decyzji z pierwszego okresu prezydentury Trumpa, takich jak wycofanie się z porozumienia klimatycznego czy wprowadzenie zakazu wjazdu dla obywateli niektórych krajów muzułmańskich do USA.

Bannon musiał odejść z administracji Trumpa w sierpniu 2017 r., po czym wrócił do Breitbarta, ale został zmuszony na początku roku do dymisji po ukazaniu się książki Michaela Wolffa „Ogień i furia: Biały Dom Trumpa” z krytycznymi uwagami pod adresem prezydenta; cytowany obszernie w książce Bannon przedstawił Trumpa jako „umysłowo niezdolnego” do panowania nad Białym Domem i jego personelem.

W połowie lipca były strateg prezydenta Trumpa ogłosił powołanie fundacji w Brukseli, by wspierać prawicowe i antyestablishmentowe ruchy w Europie. Celem ma być zjednoczenie skrajnej prawicy przed przyszłorocznymi wyborami do europarlamentu. (PAP)

Na zdjęciu: Steve Bannon
fot.MARTIN DIVISEK/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*