Netanjahu: wystąpienie w Kongresie USA w marcu

Netanjahu: wystąpienie w Kongresie USA w marcu

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w czwartek, że do jego wystąpienia w Kongresie USA dojdzie w marcu. Wcześniej informowano, że stanie się to lutym. Netanjahu zaznaczył, że zaproszenie, które otrzymał, było ponadpartyjne.

W środę spiker Izby Reprezentantów John Boehner, Republikanin, poinformował o zaproszeniu premiera Izraela do Kongresu, co wywołało konsternację Białego Domu; oznajmiono, że zaproszenie to jest złamaniem protokołu. Agencja AP nazwała to próbą sił między rządem a Kongresem zdominowanym przez Republikanów.

Nie 11 lutego, jak pierwotnie informowano, lecz 3 marca Benjamin Netanjahu ma wygłosić przemówienie do połączonych izb Kongresu USA – poinformował na Twitterze Boehner.

Netanjahu podczas pobytu w USA ma też przemawiać na konferencji lobbującej na rzecz Izraela organizacji AIPAC. Konferencja odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 1-3 marca.

Jak się oczekuje, premier Netanjahu podczas wystąpienia w Kongresie skoncentruje się na sprawie irańskiego programu nuklearnego.

W swym oświadczeniu Netanjahu podkreślił, że „jest zaszczycony zaproszeniem” i że w przemówieniu zechce „podziękować prezydentowi Barackowi Obamie, Kongresowi i Amerykanom za ich poparcie dla Izraela”.

Będzie to trzecie wystąpienie Netanjahu w Kongresie USA.

Agencje piszą, że premier Izraela będzie gościem Republikanów – oponentów prezydenta Obamy – w czasie, gdy trwa spór w kwestii negocjacji z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Netanjahu słynie z bardzo twardej postawy wobec Iranu i jest zdeklarowanym przeciwnikiem podejmowania z nim rozmów.

Agencje zwracają też uwagę, że przemówienie Netanjahu na prestiżowym forum amerykańskiego Kongresu nastąpi na dwa tygodnie przed wyborami w Izraelu.(PAP)

Na zdjęciu: Benjamin Netanjahu fot.Jim Hollander/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*