Nastolatki wpatrzone w ekran przez ponad 6 i pół godz. dziennie

fot.tookapic/pixabay.com

fot.tookapic/pixabay.com

Amerykańskie nastolatki w wieku 13-18 lat spędzają średnio 6 godz. 40 minut dziennie wpatrzone czy to w monitor komputera, czy też ekran telewizora, tabletu, telefonu albo podobnego urządzenia – wynika z opublikowanego we wtorek raportu.

Organizacja Common Sense Media podała, że przeciętny nastolatek spędza dziennie średnio 2 godz. 38 minut na oglądaniu programów i filmów w telewizji albo na DVD, 1 godz. 21 min. na grach wideo oraz 1 godz. 11 minut na portalach społecznościowych.

W przedziale wiekowym 8-12 lat ten czas spędzony przed ekranami urządzeń elektronicznych wynosi 4 godziny i 36 minut dziennie. Średnio 2 godz. 26 min. z tego amerykańskie dzieci poświęcają na telewizję i filmy, 1 godz. 19 minut na gry wideo i 51 minut na portale społecznościowe.

Autorzy badania podkreślają, że dzieci i nastolatkowie mogą spędzać czas przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu, jednocześnie poświęcając czas innej czynności, od sportu po sprzątanie pokoju. Mogą też korzystać z kilku mediów jednocześnie, na przykład oglądać film i w tym samym czasie rozmawiać z kolegą na internetowym czacie.

Wśród 56 proc. nastolatków grających w gry wideo średnia długość oddawania się tej rozrywce wynosi jednorazowo 2 godz. 25 min. Wśród 58 proc. korzystających z portali społecznościowych średni spędzony tam czas wynosi 2 godz. 4 minuty.

W tej samej ankiecie zbadano czytelnictwo książek. 79 proc. nastolatków przyznało, że nie czyta książek ponad to, co jest zadane w szkole. 3 proc. sięga po gazety, 5 proc. zaś – po tygodniki i miesięczniki.

Sondaż zrealizowano w USA w lutym i marcu na reprezentatywnej próbie 2658 osób w wieku od 8 do 18 lat.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka, Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*