Nastolatek ma zapłacić ponad 36 mln dolarów za spowodowanie pożaru lasu

Nastolatek ma zapłacić ponad 36 mln dolarów za spowodowanie pożaru lasu

Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon – poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych.

Suma 36 618 330 dolarów jest „karę proporcjonalną do popełnionego przestępstwa” i uwzględnia wyrządzone szkody oraz koszty akcji gaśniczej – podkreślił w poniedziałkowym wyroku, kończącym proces cywilny, sędzia John Olson.

W lutym chłopak został w sprawie karnej skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu i blisko 2000 godzin pracy społecznej. Dodatkowo musiał wysłać 152 listy z przeprosinami do ludzi i instytucji poszkodowanych w wyniku pożaru.

15-latek przyznał się, że we wrześniu 2017 roku odpalał sztuczne ognie w wąwozie Eagle Creek Canyon na północnym zachodzie stanu. Fajerwerki wywołały ogromny pożar lasu, którego gaszenie zajęło straży pożarnej kilkanaście dni.

W tym czasie ogień strawił co najmniej cztery budynki, wymusił ewakuację kilkuset mieszkańców i sprawił, że przez 10 dni wstrzymany był ruch na przebiegającej na tym obszarze autostradzie międzystanowej.

Być może nastolatek nie będzie musiał zapłacić wysokiego odszkodowania w całości. Według prawa sąd może wstrzymać obowiązek spłaty po 10 latach, gdy skazany skończy odbywanie kary w zawieszeniu, nie popełnił innych czynów karalnych i wywiązywał się ze spłat według wyznaczonego harmonogramu. (PAP)

fot.Dan Levine/Epa/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*