NASA pracuje nad nową olbrzymią rakietą

NASA pracuje nad nową olbrzymią rakietą

Agencja NASA pracuje nad nową rakietą, która swymi rozmiarami i mocą przewyższy wszystkie dotychczasowe, łącznie z legendarnym Saturnem V, który był używany w programie Apollo do lotów na Księżyc. We wtorek podano nieco szczegółów tego projektu.

Nowa rakieta SLS (Space Launch System), która ma być gotowa do startu w 2018 r., będzie dysponować mocą – jak zapewniają inżynierowie NASA – wystarczającą do umieszczenia na orbicie 12 dorosłych słoni. Jej silniki wytwarzać mają siłę ciągu większą niż 13.400 silników lokomotyw spalinowych.

Rakieta ma być wyższa niż nowojorska Statua Wolności i ważyć będzie więcej niż ponad 7 w pełni załadowanych „jumbo – jetów”, czyli samolotów Boeing 747.

Jak powiedziała inżynier Dawn Stanley, pracująca nad SLS w Ośrodku Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville, w stanie Alabama „będzie to unikalna rakieta”. Po raz pierwszy od czasów programu Apollo i rakiety Saturn V, będzie zdolna do transportu ludzi poza orbitę Ziemi – na Księżyc, a później do lotu na Marsa.

„SLS zabierze nas z powrotem na Księżyc i poza niego, do pasa asteroid i na Marsa, dalej niż kiedykolwiek byliśmy” – powiedziała Stanley. Poza tym SLS ma być pojazdem wszechstronnym, zdolnym do łatwego przystosowania do różnego rodzaju misji.

Rakieta ma posłużyć przede wszystkim do przenoszenia nowej, znacznie większej od dotychczasowych, kapsuły załogowej Orion, którą po raz pierwszy wypróbowano – jeszcze bez załogi – w grudniu ub. r.

Według Stanley, SLS ma być oparta częściowo na technologii i elementach pozostałych po wahadłowcach a także nawet na technologii stosowanej przy rakietach Saturn V z lat 60. ub. wieku. Jednak, jak podkreśla Stanley, jej zasadniczy człon ma być owocem najnowszej technologii XXI wieku. (PAP)

fot.NASA/Bill Ingalls/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*