NASA ogłosiła plebiscyt na najciekawsze zdjęcie z sondy księżycowej LRO

NASA ogłosiła plebiscyt na najciekawsze zdjęcie z sondy księżycowej LRO

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła plebiscyt na najciekawsze zdjęcie Księżyca wykonane przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Plebiscyt zorganizowano z okazji zbliżającej się piątek rocznicy misji. 

nasa

fot.PAP/EPA

Głosować można na jedno z kilku zdjęć wytypowanych przez zespół misji, wchodzących w skład kolekcji zatytułowanej „Księżyc jako sztuka” („The Moon as Art”). Zdjęcia przedstawiają wyniki pomiarów laserowych (zatytułowane „rozgwieżdżona noc”), krater Clerke’a, okolice bieguna północnego, topografię krateru Linné oraz centralne wzniesienia krateru Tycho.

Jak mówią pracownicy NASA, kolekcja pozwala na spojrzenie na Księżyc jako na inspirację, tak jak czynili to ludzie od wieków. Zaprezentowane obrazy powstały dzięki obserwacjom w różnych zakresach widma fal elektromagnetycznych.

Zwycięski obraz znajdzie się na okładce pełnej kolekcji 24 zdjęć, która zostanie zaprezentowana 18 czerwca. Głosowanie potrwa do 6 czerwca poprzez witrynę internetową: http://lro.gsfc.nasa.gov/MoonArt

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) została wystrzelona z Ziemi 18 czerwca 2009 roku. Po czterodniowej podróży weszła na orbitę wokół Księżyca. (PAP)

 

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*