Nalot urzędu imigracyjnego na sieć sklepów całodobowych

Nalot urzędu imigracyjnego na sieć sklepów całodobowych

Funkcjonariusze amerykańskiego Urzędu Imigracyjnego przeprowadzili w 17 stanach i w stołecznym okręgu Waszyngtonu naloty na całodobowe sklepy sieci 7-Eleven. W rezultacie operacji zatrzymano 21 nielegalnie zatrudnionych osób.

P.o. dyrektora Urzędu Imigracyjnego (Immigration and Custom Enforcement, ICE) Thomas Homan po przeprowadzonej w środę ogólnokrajowej operacji, która objęła 98 sklepów tej popularnej sieci, stwierdził w oświadczeniu, że jej celem było „egzekwowanie istniejącego prawa imigracyjnego”.

W wydanym w czwartek oświadczeniu Homan zapewnił, że firmy, które nie przestrzegają prawa imigracyjnego, będą „ponosiły odpowiedzialność”.

Pracodawcom, którzy zatrudniają osoby niemające pozwolenia na pracę w Stanach Zjednoczonych, grożą zarzuty cywilne i karne oraz wysokie kary pieniężne. Tylko w 2017 r. amerykańskie firmy przyłapane na świadomym zatrudnianiu pracowników, którzy nie mają pozwolenia na pracę w USA, zapłaciły kary przekraczające ogółem 100 mln dolarów.

Pracodawcy są zobowiązani do sprawdzenia w federalnym serwisie E-Verify, czy osoba starająca się o pracę ma wymagany do legalnego zatrudnienia numer Social Security i czy rzeczywiście należy on do tej osoby.

„Firmy, które zatrudniają nielegalnie pracowników, są istotnym czynnikiem przyciągającym nielegalną imigrację i bardzo mocno staramy się, by usunąć ten +magnes+” – stwierdził p.o. dyrektora ICE. ICE podlega resortowi bezpieczeństwa narodowego.

Przedstawiciel mającej siedzibę w Irving w stanie Teksas firmy 7-Eleven, która prowadzi na podstawie franczyzy ponad 56 tys. sklepów w 18 państwach świata, podkreślił w oświadczeniu, że „właściciele poszczególnych sklepów są zobowiązani do przestrzegania prawa imigracyjnego”, i dodał, że sieć sklepów wypowiedziała umowy właścicielom franczyzy, którym udowodniono zatrudnianie nielegalnych imigrantów.

Zdaniem ekspertów prawnych, naloty ICE na sklepy 7-Eleven są przejawem nowej taktyki administracji prezydenta Donalda Trumpa w walce z nielegalną imigracją. Do tej pory ICE koncentrował się na wyłapywaniu nielegalnych imigrantów, którzy weszli w konflikt z prawem; obecnie Urząd Imigracyjny zamierza kłaść większy nacisk na egzekwowanie przestrzegania przepisów imigracyjnych przez amerykańskich pracodawców.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

fot.ICE.gov/Facebook

Categories: Ameryka

Comments

 1. jarek
  jarek 12 stycznia, 2018, 00:17

  Tam pracuje duzo dzikusow hindusow

  Reply this comment
 2. JJJ
  JJJ 12 stycznia, 2018, 13:20

  polowa nielegalnych ma legalny numer SSN choc z restrykcja. ale numer jest prawdziwy.

  Reply this comment
 3. hpf
  hpf 12 stycznia, 2018, 18:31

  21 osob w skali calego kraju to naprawde sukces:). Szkoda, ze nie podali kosztow tej akcji, ilu agentow bralo udzial itp. Prawda jest taka, ze nie udaje im sie wylapac zbirow i przestepcow a statystyki trzeba wyrobic. Wiec biora sie za ludzi pracujacych, placacych podatki bo takich szybciutko mozna wylowic. Cytujac pewna intelygetke z komentujacych na stronach DZ…brawo panie prezydencie!!

  Reply this comment
 4. Anonim
  Anonim 13 stycznia, 2018, 05:57

  mają za dużo kasy, słaby wynik 21 osób na tyle sklepów.Ile to musiało kosztować ?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*