Najniższy przyrost naturalny od 1937 roku

Najniższy przyrost naturalny od 1937 roku

Przyrost naturalny w Stanach Zjednoczonych jest niepokojąco niski. Za ten stan  rzeczy eksperci winią głównie słabą sytuację gospodarczą.

niski-przyrost

fot.Alan Bruce/Wikipedia

W 2013 roku populacja USA wzrosła zaledwie o 0,72 procent. Jest to najniższy przyrost od 1937 roku. Zdaniem Williama Freya z niezależnej organizacji  badawczej Brookings Institution, drastyczny spadek urodzin jest odzwierciedleniem braku pracy i przyzwoitych zarobków. Amerykanów po prostu nie stać na dzieci.

W okresie marazmu ekonomicznego mniej ludzi zawiera związki małżeńskie, mniej młodych Amerykanów przenosi się tam, gdzie można znaleźć zatrudnienie. Chociaż recesja zakończyła się oficjalnie w czerwcu 2009 roku i od tego czasu gospodarka  zrobiła pewne postępy, a ekonomiści mają nadzieję na poprawę w 2014 r. to, jak na razie, postępu w przyroście ludności nie ma.

Frey oczekuje dalszego spowolnienia liczby urodzin tym razem nie z powodów ekonomicznych, lecz ze względu na starzejącą się populację. Warto dodać, że mniej urodzin to także wynik coraz większej świadomości młodych, jak uchronić się przed niechcianą ciążą.

(eg)  

Categories: Ameryka

Comments

 1. Wilki Dym
  Wilki Dym 3 stycznia, 2014, 18:42

  ///Jest to najniższy przyrost od 1937 roku. Zdaniem Williama Freya z niezależnej organizacji badawczej Brookings Institution, drastyczny spadek urodzin jest odzwierciedleniem braku pracy i przyzwoitych zarobków.///

  No to jest dobra wiadomość dla imigrantów nieudokumentowanych.
  Będzie amnestia, która wyrówna w znacznym stopniu a nawet podniesie do góry wskaźnik przyrostu naturalnego.
  A to że w nienaturalny sposób to już inna sprawa. Ważne aby wskaźniki poszybowały w górę.

  Reply this comment
 2. Stefan
  Stefan 11 czerwca, 2014, 17:38

  A moze tym brookingowcom sie przecinek/kropka przestawil
  NIEKCACY (bywaly takie przypadki ) ?
  Przypadki byly ale rzadko (t.j. wcale ) nie ujawniane.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*