Mustang świętuje 50. urodziny

Mustang świętuje 50. urodziny

9 marca 1964 roku z linii produkcyjnej w Deaborn w stanie Michigan zjechał pierwszy egzemplarz tego samochodu. Najnowszy model kultowego samochodu zadebiutuje niebawem w filmie „Need for Speed”.

Twórcą Mustanga był jeden z menedżerów Forda, Donald N. Frey. To właśnie on w 1962 r. wpadł na pomysł całkiem nowego, innego niż wszystkie, auta. Dzięki poparciu, jakie uzyskał od głównego menedżera Forda, Lee Iacocca, w firmie ostro zabrano się do pracy nad nowym samochodem. I tak, w latach 1962 i 1963 powstały dwa prototypy, które wyznaczyły kierunek do ostatecznego wyglądu Forda Mustanga.

9 marca 1964 roku z linii produkcyjnej w Deaborn w stanie Michigan zjechał pierwszy egzemplarz tego auta ze sportowym zacięciem. Natomiast prawdziwa, huczna światowa premiera Mustanga odbyła się na targach New York World’s Fair 17 kwietnia 1964 r. Transmisja telewizyjna premiery została wyemitowana przez trzy amerykańskie stacje telewizyjne 19 kwietnia tego samego roku.

fot. Alejandro Garcia/PAP/EPA

fot. Alejandro Garcia/PAP/EPA

Nowoczesny wygląd, chwytliwa nazwa, logo i szeroka kampania reklamowa, spowodowały, że zaledwie dwa lata później sprzedano milionowy egzemplarz Mustanga. Składając zamówienie, klient mógł wybierać wśród kilku rodzajów silników, skrzyń biegów, zawieszenia, kół, elementów wnętrza. Co w latach 60. było dosyć niezwykłe, bo wówczas niewielu producentów pozwalało na takie fanaberie. Niebawem do sprzedaży wejdzie szósta generacja Mustanga. Wszystkie poprzednie cieszyły się ogromną popularnością. Samochód z galopującym koniem sprzedał się w ponad 9 milionach egzemplarzy.

Również stare Mustangi są chodliwym towarem. Na ulicach amerykańskich miast można spotkać wiele świetnie utrzymanych samochodów tej marki. „Fantastyczne jest to, że do klasycznych, amerykańskich aut, jak Chevrolet Camaro czy Ford Mustang, można kupić wszystko. W Polsce do Syrenki, która tak naprawdę jest jedynym polskim samochodem, są jeszcze gdzieniegdzie zapasy nieużywanych części, ale mają po kilkadziesiąt lat. Natomiast w USA w dalszym ciągu produkuje się części do popularnych modeli” – tłumaczył w rozmowie PAP Life Jacek Bałkan, dziennikarz motoryzacyjny Radia TOK FM.

Mustang stał się nieodłącznym elementem popkultury. Pojawił się w około trzech tysiącach rozmaitych produkcji – filmach, teledyskach, grach komputerowych, itd. Przykłady? Producenci serii o przygodach agenta Jamesa Bonda obsadzili go w jednej z głównych ról w „Goldfingerze”. Mustang jest też nieodłączną częścią filmu „Bullitt”. Któremu fanowi motoryzacji serce nie bije mocniej, gdy ogląda sceny, w których Steve McQueen pędzi swoim sportowym coupe po ulicach San Francisco?

Najnowszy model kultowego samochodu zadebiutuje w filmie „Need for Speed”, który powstał na bazie popularnej serii gier komputerowych. Obraz o ulicznym rajdowcu wejdzie do polskich kin 21 marca. Mustang szóstej generacji miał swoją światową premierę już w grudniu. Prezentacje odbyły się na czterech kontynentach i w sześciu miastach, w tym w Barcelonie. Co ważne, nowy Mustang będzie pierwszym w historii, który trafi do oficjalnej sieci dilerskiej Forda na terenie Europy – także w Polsce. (PAP Life)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*