Mueller przyjmie odpowiedzi Trumpa ws. Russiagate na piśmie

Mueller przyjmie odpowiedzi Trumpa ws. Russiagate na piśmie

Specjalny prokurator Robert Mueller zgodził się przyjąć na piśmie odpowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa na pytania o ewentualną zmowę między jego sztabem wyborczym i Rosją w sprawie ingerencji Moskwy w wybory w USA – podało źródło cytowane przez agencję Reutera.

Zgodę na przyjęcie stanowiska Trumpa w formie pisemnej Mueller wyraził w liście, który prawnicy prezydenta otrzymali w piątek – przekazał informator, którego agencja opisała w środowej depeszy jako „osobę zbliżoną do sprawy”.

Jako pierwszy o liście Muellera do Trumpa poinformował dziennik „New York Times”.

Według źródła Reutera po otrzymaniu odpowiedzi zespół specjalnego prokuratora zdecyduje, jaki krok podejmie w następnej kolejności; niewykluczone jest np. wezwanie Trumpa na przesłuchanie.

Kwestia formalnego przesłuchania prezydenta była przedmiotem wielomiesięcznych negocjacji prowadzonych między zespołem Muellera a prawnikami Trumpa.

Mueller wraz ze współpracownikami bada również, czy Trump już jako prezydent próbował utrudniać prowadzenie śledztwa w sprawie rosyjskich ingerencji w wybory prezydenckie w USA w listopadzie 2016 roku. Na razie nie wiadomo jednak, jak rozwiązana zostanie kwestia pytań odnoszących się do tego wątku śledztwa.

W ocenie amerykańskich agencji wywiadowczych Rosja ingerowała w wybory z 2016 roku na korzyść Trumpa. Władze w Moskwie odrzucają te oskarżenia. Trump twierdzi, że żadnej zmowy między jego sztabem a Kremlem nie było, a dochodzenie Muellera nazwał „polowaniem na czarownice”. (PAP)

Na zdjęciu: Robert Mueller
fot.Jim Lo Scalzo/Epa/REX/Shutterstock

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*