Modlitwa zawiodła, rodzice odpowiedzą za morderstwo

Modlitwa zawiodła, rodzice odpowiedzą za morderstwo

Co roku w Stanach Zjednoczonych umiera kilkanaścioro dzieci z powodu stosunkowo niegroźnych chorób, ponieważ ich rodzice nie wierzą w medycynę, lecz w modlitwę. Taki przypadek miał ostatnio miejsce w Filadelfii. Herbert i Catherine Schaible zostali oskarżeni o zamordowanie 8-miesięcznego syna Brandona. Było to ich drugie dziecko, które zmarło, ponieważ modlitwa zawiodła. 

Herbert i Catherine Schaible. fot. Archiwum policyjne

Herbert i Catherine Schaible. fot. Archiwum policyjne

Cztery lata wcześniej, po śmierci 2-letniego Kena, sąd łagodnie potraktował Schaible’ów i zobowiązał do natychmiastowego szukania pomocy lekarskiej w razie choroby innego dziecka. Rodzice zlekceważyli polecenie sądu. W kwietniu tego roku znów usiłowali wyleczyć młodszego syna modlitwą i znów bezskutecznie.

Tym razem sędzia nie okazał zrozumienia. „Doskonale wiedzieli, do czego mogą prowadzić symptomy chorobowe Brandona. Mieli już w tym zakresie tragiczne doświadczenie. Spotkaliśmy się w sądzie w bardzo podobnych okolicznościach” − powiedział sędzia Benjamin Lerner, nawiązując do śmierci 2-letniego Kena w 2009 roku. Małżeństwo odpowiadało wówczas za nieumyślne spowodowanie śmierci. Skazano ich na 10-letni nadzór sądowy, nakaz poddawania wszystkich dzieci  okresowym badaniom lekarskim, a w razie choroby, leczenia środkami medycznymi.

Schaible’owie są członkami i byłymi nauczycielami małego kościoła chrześcijańskich fundamentalistów First Century Gospel Church.

Po śmierci Brandona 45-letni Herbert Schaible powiedział, że wraz z żoną „wierzą w boską interwencję, wierzą, że Jezus zmarł na krzyżu, by pokonać i zniszczyć potęgę szatana”. To tłumaczenie nie przekonało sądu. Przeciwnie, tym razem sędzia uznał małżeństwo za niebezpiecznych recydywistów.

Schaible’owie mają siedmioro dzieci. Wszystkie oddano pod opiekę w domach zastępczych. Herbert Schaible oczekuje na rozprawę w więzieniu. Jego żonę wypuszczono na wolność po wpłaceniu kaucji. Pastor kościoła First Century Gospel, Nelson Clark, uważa, że jego parafianie stracili synów, ponieważ w ich życiu zaistniały „braki duchowe”. Przedstawicieli prawa Clark skrytykował za zmuszanie członków jego kościoła do korzystania z „wadliwego systemu medycznego”.

Następne przesłuchania w sprawie Schaible’ów wyznaczono na wrzesień.

(HP − eg)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*