Ministerstwo Finansów nakłada sankcje na Koreę Północną

Kim Dzong Un fot.Rodong Sinmun/EPA

Ministerstwo Finansów USA nałożyło w czwartek sankcje na siedmiu obywateli Korei Północnej oraz trzy północnokoreańskie podmioty gospodarcze. Ich powodem są „rażące naruszenia praw człowieka”.

„Dzisiejsze sankcje dotyczą wojskowych oraz przedstawicieli władz Korei Północnej zaangażowanych w rażące naruszenia praw człowieka” – poinformował w oświadczeniu minister finansów USA Steven Mnuchin. „Wymierzone są one również w północnokoreańskich koordynatorów finansowych, którzy próbowali zapewnić reżimowi dewizy zarobione na pracy przymusowej” – dodano w dokumencie.

Sankcje nałożono m.in. na północnokoreańskiego ministra pracy, wiceministra bezpieczeństwa ludowego oraz konsula generalnego w Chinach.

W sierpniu Rada Bezpieczeństwa ONZ w reakcji na przeprowadzoną miesiąc wcześniej przez Koreę Płn. próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej nałożyła na reżim w Pjongjangu sankcje, całkowicie zakazując importu północnokoreańskiego węgla, żelaza, ołowiu i owoców morza. Obowiązują one od początku września.

11 września w odpowiedzi na przeprowadzenie przez Koreę Płn. szóstej próby atomowej ONZ nałożyła na reżim Kim Dzong Una sankcje określane jako najsurowsze w historii. Ograniczono m.in. dostawy ropy naftowej do Korei Płn., zakazano sprzedaży temu krajowi gazu ziemnego i całkowitym embargiem objęto północnokoreańskie tekstylia.(PAP)

Categories: Ameryka
Tags: Korea, sankcje, USA

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*