Minister obrony USA rozpoczął wizytę na Ukrainie

James Mattis fot.Jim Lo Scalzo/EPA

Minister obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis przybył w środę wieczorem do Kijowa, gdzie w czwartek weźmie udział w uroczystościach Dnia Niepodległości Ukrainy. Towarzyszy mu specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker.

W czwartek Mattis wraz z szefami resortów obrony państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym szefem MON Antonim Macierewiczem, będzie gościem na uroczystej defiladzie pododdziałów Sił Zbrojnych Ukrainy, po czym przeprowadzi rozmowy z ukraińskimi władzami.

Spotka się m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką i ministrem obrony Stepanem Połtorakiem. Według ukraińskiego resortu tematem rozmów będą kwestie bezpieczeństwa, reformy wojskowe na Ukrainie i współpraca obronna dwóch państw.

Czwartkowe obchody przypadną na 26. rocznicę odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

W uroczystej defiladzie, która przejdzie główną ulicą Kijowa, Chreszczatykiem, wezmą udział m.in.: pododdział wydzielony z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, afiliowany do Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady z dowództwem w Lublinie, a także pododdziały wojskowe z Gruzji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Mołdawii i USA oraz poczty sztandarowe z Estonii, Łotwy i Rumunii.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Categories: Ameryka, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*