Minister obrony USA: nie będziemy współpracować z Rosją w Syrii

Ashton Carter fot.Luong Thai Linh/EPA

Ashton Carter fot.Luong Thai Linh/EPA

Stany Zjednoczone nie będą współpracować wojskowo z Rosją w Syrii, gdyż strategia Moskwy jest „tragicznie błędna” – powiedział w środę minister obrony USA Ash Carter. To jego najmocniejsza dotychczas wypowiedź na ten temat – komentuje agencja Reutera.

Jednak USA są gotowe prowadzić podstawowe, techniczne rozmowy z Rosjanami, by próbować zapewnić bezpieczeństwo pilotom.

„Nie jesteśmy gotowi do współpracy w sprawie strategii, która, jak wyjaśnialiśmy, po rosyjskiej stronie jest błędna, tragicznie błędna” – oświadczył Carter podczas wizyty w Rzymie. Powtórzył, że większość rosyjskich nalotów nie była wymierzona w bojowników Państwa Islamskiego (IS). „Naszym zdaniem to fundamentalny błąd” – zaznaczył.

30 września Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii, twierdząc, że ich celem będą dżihadyści z IS. Jednak rosyjskie samoloty atakowały także oddziały opozycji walczącej z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem, który jest sojusznikiem Moskwy. Waszyngton wspiera niektóre z tych grup.

„Mimo tego, co mówią Rosjanie, nie zgodziliśmy się współpracować z Rosją, dopóki będzie ona kontynuować błędną strategię i atakować te cele” – dodał Carter.

„Będziemy kontynuować podstawowe, techniczne dyskusje na temat profesjonalnych procedur bezpieczeństwa dla naszych pilotów latających nad Syrią. To tyle. Ten kanał będzie otwarty, gdyż chodzi o bezpieczeństwo naszych pilotów” – powiedział szef Pentagonu.

Stany Zjednoczone zaproponowały m.in., by amerykańskie i rosyjskie samoloty utrzymywały bezpieczny dystans między sobą oraz by piloci korzystali ze wspólnych częstotliwości radiowych, nawiązując połączenia alarmowe – twierdzą przedstawiciel amerykańskich władz. Chodziłoby o reguły podobne do tych, które obowiązują w lotnictwie cywilnym.

Rzecznik Pentagonu Peter Cook we wtorek powiedział, że USA czekają na oficjalną odpowiedź Rosji w sprawie amerykańskich propozycji.

Wiceszef rosyjskiego resortu obrony Anatolij Antonow oświadczył we wtorek, że w zasadzie zgadza się z amerykańskimi propozycjami dotyczącymi koordynacji lotów wojskowych w Syrii. Dodał, że jego resort zaprosił do Moskwy zagranicznych wojskowych w celu koordynacji działań w zwalczaniu w Syrii bojowników IS.

Miał też powiedzieć, że oba kraje uzgodniły, iż w najbliższych dniach odbędzie się druga wspólna wideokonferencja na ten temat.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*