Milion osób witało 2015 rok na nowojorskim Times Square

Milion ludzi, w tym gwiazdy rozrywki Taylor Swift i Idina Menzel, powitało Nowy Rok na Times Square. Kulminacyjnym punktem było opuszczenie o północy ogromnej kryształowej kuli z masztu wieżowca na tym nowojorskim placu, przy aplauzie rozentuzjazmowanego tłumu.

Powitanie 2015 roku na Times Square w Nowym Jorku fot. Jason Szenes/EPA

Powitanie 2015 roku na Times Square w Nowym Jorku fot. Jason Szenes/EPA

Mroźna pogoda, a temperatura odczuwalna przy wietrze spadła w nocy do niemal – 10 stopni Celsjusza, nie odstraszyła w środę tłumów od przybycia na uroczystość. Byli tacy, którzy chcąc zapewnić sobie najlepsze miejsca gromadzili się na Times Square kilkanaście godzin przed Nowym Rokiem. Niezależnie od nowojorczyków, przybyło tysiące turystów z całej Ameryki oraz tak odległych krajów jak Australia, czy Japonia.

„Kiedy byłam mała marzyłam żeby się znaleźć na Times Square w Nowy Rok. Chociaż udało mi się to już kilka razy, zawsze doświadczam czegoś magicznego, niesamowitego. To nieprawdopodobne” – powiedziała PAP Tina z Baltimore.

Na minutę przed północą z masztu na gmachu przy Times Square 1 zaczęła się zsuwać rozjarzona kula o średnicy 3.6 metra i ważąca ok. sześć ton, oznaczająca nadejście 2015 roku. Pokrywało ją ponad 2600 trójkątnych kryształów i oświetlało 32.256 diod LED. Mieniła się 16 milionami kolorów i emitowała miliardy różnorakich wzorów.

Na rozentuzjazmowane tłumy spadła tona różnobarwnego konfetti rozrzucanego wraz ze spisanymi życzeniami uczestników sylwestrowego zgromadzenia. Rozległy się dźwięki pieśni szkockiego poety Roberta Burnsa “Auld Lang Syne” (Ogniska już dogasa blask) a także piosenki „New York, New York” Franka Sinatry. Były owacje, uściski, pocałunki. W niebo wystrzeliły fajerwerki,

Program artystyczny na Times Square rozpoczęła w środę już o godz. 15 grupa wokalna The Revelers. Szczególną atrakcją okazał się występ Taylor Swift, która w mini recitalu zaśpiewała m.in. przebój „Shake It Off”, utwór promujący jej album, który w wersji cyfrowej zakupiło w Internecie od sierpnia dwa miliony osób.

Sylwestrową noc uświetnili także m.in. aktorka i piosenkarka, gwiazda Broadwayu, zdobywczyni nagrody Tony, Idina Menzel, prezenter telewizyjny i producent Ryan Seacrest oraz zespoły Magic! i Florida Georgia Line.

Imprezie na Times Square towarzyszyły zaostrzone środki bezpieczeństwa. Podjęto je w związku z napięciem zapoczątkowanym w mieście jeszcze w lipcu 2014 r. śmiercią czarnoskórego mężczyzny podczas zatrzymania przez nowojorską policję. Napięcie spotęgowało zastrzelenie w odwecie dwóch stróży prawa.

Szef nowojorskiej policji James O’Neill mówił wcześniej, że jakkolwiek nie pojawiły się groźby pod adresem funkcjonariuszy, na Times Square rozmieszczone zostaną większe niż zazwyczaj siły policyjne. Zapowiadał wzmocnione patrole ulic i stacji metra przy pomocy helikopterów, jednostek pływających a także tysięcy kamer.

Do ochrony zaangażowano oddziały antyterrorystyczne, jednostki specjalizujące się w wykrywaniu bomb, broni chemicznej i biologicznej, oraz tresowane psy. W sukurs przyszli im agenci FBI. Zamknięto ulice przyległe do Times Square i niektóre wejścia do metra. Wprowadzone zostały restrykcje dotyczące parkowania. Policja sprawdzała zawartość plecaków i torebek.

Na Manhattanie odbyła się w środę demonstracja przeciw brutalności policji z udziałem ok. 100 osób. Nie dopuszczono ich jednak w pobliże miejsca powitania Nowego Roku.

Obchody Sylwestra na Times Square datują się od roku 1904. Uczestniczyło w niej wówczas blisko 200 tysięcy osób. Tradycja z opuszczeniem kuli, zbudowanej najpierw ze stali i drzewa, zainicjowana została trzy lata później. Od 1999 roku, na powitanie stulecia jest sporządzona z kryształów. W roku 2007 zaczęto stosować nowoczesną technologię LED.

Zdaniem nowojorskich mediów uroczystość na Times Square oglądało w telewizji na całym świecie miliard ludzi.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*