Mikromieszkania rozwiązaniem w Nowym Jorku?

Mikromieszkania rozwiązaniem w Nowym Jorku?

Zbyt drogie nieruchomości i ich niedostatek zmusiły Nowy Jork do wprowadzenia niekonwencjonalnego rozwiązania. W mieście powstanie blok z mieszkaniami modułowymi, na które będzie stać niejednego singla.

Projekt o nazwie My Micro NY przewiduje budowę konstrukcji modułowych dla jednej lub dwóch osób o powierzchni od 250 do 350 stóp kwadratowych (23–33 m kw.). Nowy Jork nie słynie z dużych mieszkań, ale te są tak małe, że trzeba było do nich dostosować kodeks zagospodarowania przestrzennego.

Około 40 proc. 55 mieszkań 10-piętrowego bloku przy 335 East 27th Street będzie przeznaczonych dla osób o niskich dochodach. Resztę będzie można wynająć już tego lata za 2 do 3 tys. dolarów za miesiąc.

W Nowym Jorku ceny wynajmu wzrosły o 75 proc. w latach 2000–2012 – jak wynika z raportu miejskiego rewidenta księgowego z ubiegłego roku. Burmistrz Bill DeBlasio obiecał, że w ciągu dekady powstanie 200 tys. mieszkań o przystępnych cenach.

Mieszkania modułowe projektu Mimi Hoang z nARCHITECTS mają większe okna, żeby wpadało do nich więcej światła, 3-metrowe sufity dające poczucie przestrzeni oraz łazienki dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych poruszających się na wózku. W budynki znajdzie się też m.in. wspólny gabinet, centrum fitnessu i zewnętrzne patio.

(as)

Na zdjęciu: Projekt pierwszego kompleksu mieszkań modułowych w Nowym Jorku fot.nARCHITECTS / NYC Mayor’s Office

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*