Mike Pence przełożył zaplanowaną wizytę na Bliskim Wschodzie

Mike Pence przełożył zaplanowaną wizytę na Bliskim Wschodzie

Wiceprezydent USA Mike Pence przełożył swą zaplanowaną wizytę na Bliskim Wschodzie, podczas której miał odwiedzić Izrael i Egipt. Pence pozostanie w Waszyngtonie na czas kluczowego głosowania w Kwizyta nongresie nad reformą podatkową – poinformował w poniedziałek Biały Dom.

Pence miał rozpocząć podróż do Kairu we wtorek wieczorem, jednak wiceprezydent uda się z wizytą na Bliski Wschód po 14 stycznia – poinformował Reuters.

Jeśli chodzi o głosowanie to „nie chcemy ryzykować” – powiedział dziennikarzom urzędnik Białego Domu.

Głównym tematem poruszanym podczas wizyty na Bliskim Wschodzie mają być sprawy bezpieczeństwa i konsekwencje decyzji amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela.

W poniedziałek USA zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do wycofania tej decyzji; czternastu pozostałych członków Rady głosowało za przyjęciem rezolucji.

Status Jerozolimy od lat znajduje się w centrum konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Deklaracja Trumpa z 6 grudnia, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego i nakazanie Departamentowi Stanu przygotowania przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, odczytana została na świecie jako jasne opowiedzenie się po stronie Izraela i naruszenie międzynarodowego konsensusu, stanowiącego, że status miasta jest wyłączną kwestią obu państw.

Decyzja ta wywołała protesty wielu w krajach arabskich i muzułmańskich, w Iranie oraz Turcji. Ta ostatnia wezwała do uznania Jerozolimy Wschodniej za stolicę Palestyny.

Categories: Ameryka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*